Ripple: Nová kryptohvězda na obzoru?
|

Ripple: Nová kryptohvězda na obzoru?

Virtuální měna ripple má za sebou v letošním roce dramatický vývoj. V čem se liší od populárního bitcoinu?

Bitcoin Kryptoměny Technologie

Z hodnot kolem 0,006 USD na začátku roku vyskočila hodnota ripplu v květnu na svá dosavadní maxima nad 0,35 USD (+6 000 %), aby následně měna podstatnou část těchto zisků odepsala.

Ripple dokázal těžit z letošního úspěchu bitcoinu. Zásadní zpráva přišla v průběhu dubna z Japonska, které se rozhodlo tuto virtuální měnu legalizovat. K Japonsku se začaly přidávat další země jako Rusko a Indie.

Tato rozhodnutí byla pro kryptoměny zásadní. Mnozí investoři totiž dosud považovali bitcoin, ripple a další virtuální měny za cosi exotického, přičemž nikdo neměl jistotu, že tyto měny během pár měsíců neskončí v propadlišti dějin. Spolu s umožňováním platebního styku jednotlivými většími firmami (a dokonce státy) však důvěryhodnost těchto měn i poptávka po nich znatelně narostla, což se odráží i v jejich cenách.

Rozdíl oproti bitcoinu

Mezi bitcoinem a ripplem je několik významných rozdílů. Zatímco bitcoin se takzvaně těží a podle stanoveného algoritmu je určeno, že jeho celkové množství dosáhne 21 milionů kusů, tvůrci ripplu (společnost Ripple) na začátku emitovali 100 miliard tokenů s tím, že žádné nové již nevzniknou. Startup Ripple přitom disponuje zhruba 61 miliardami tokenů, a má tak hodnotu ripplu ve svých rukou.

Mnozí investoři celkem logicky pociťují obavy z oslabování ripplu v době, kdy firma v budoucnu vypustí na trh dodatečné tokeny. Šéf společnosti Brad Garlinghouse proto oznámil, že do konce letošního roku uloží firma drtivou většinu emitovaných ripplů na vázaný účet, čímž rozptýlí nejistotu ohledně budoucí nabídky měny.

Síla ripplu a například také etherea ve srovnání s bitcoinem spočívá zejména v teoretické použitelnosti jejich protokolů pro finanční instituce (v rámci clearingu). V dubnu firma Ripple pro svou platební platformu získala i mnohé významné nadnárodní banky, jako jsou Bank of America, UBS a RBC. Tím důvěryhodnost i cena ripplu znatelně vzrostly.

Ačkoli je význam virtuálních měn včetně ripplu stále spíše zanedbatelný, spolu s nezadržitelně rostoucí rolí elektronických transakcí lze očekávat jejich značné posilování. V decentralizovaném a globalizovaném světě internetu s tím státy ani regulátoři nemají snadnou práci, jak ukázal nedávný příběh on-line černého trhu Silk Road. Hlavní otázkou do budoucna zůstává, jakou garanci budou při svých transakcích preferovat internetoví uživatelé. Bude to garance vyplývající z algoritmu či definovaného množství, jako je tomu v případě bitcoinu nebo ripplu, nebo spíše garance státu, jehož centrální banka emituje měnu na základě ekonomických potřeb?

Autorem textu je Jan Kudláček, portfoliomanažer ze skupiny AXA.

Zdroj: Axa