Robert Shiller: Akcie o 50 výše? Žádný problém!
|

Robert Shiller: Akcie o 50 výše? Žádný problém!

Pokud budou vhodné podmínky a firmy budou platit menší daně, není zase tak složité si představit, že americké akcie posílí o dalších 50 %. Ve vysílání CNBC to neřekl nikdo jiný než Robert Shiller. Ano, ten Robert Shiller, který věnoval velkou část profesního života studiu tržních bublin a jenž vymyslel indikátor ocenění akcií, dle kterého je americký trh dnes nejdražší od dob internetové bubliny.

Americké akcie S&P 500 Donald Trump P/E Investiční bubliny Černé labutě Ocenění

Již dříve pro stejnou televizní stanici poznamenal, že by investoři měli zůstat na americkém akciovém trhu, protože ceny mohou stoupnout o polovinu. "V Bílém domě bydlí byznysmen," připomněl Shiller. "Spoustu lidí může Donald Trump inspirovat k investici do akcií. Mohou vsadit na rostoucí trh ve víře v moc a schopnosti prezidenta."

Americké akcie jsou podle profesora z Yaleovy univerzity výrazně nadhodnocené. "Ano, ale to neznamená, že nemohou tak, jak jsme na to zvyklí z historie, svým výkonem nadále porážet ostatní aktiva," doplnil Shiller. "Dlouhodobí investoři by měli americkým akciím v portfoliu nadále dávat prostor, cenné papíry mohou stále výrazně posilovat. A samozřejmě i oslabovat, to je jasné."

Podle Shillera je sice růst cen o polovinu nepravděpodobný, ale možný. Cyklicky očištěné P/E amerických akcií (takzvané Shillerovo P/E neboli CAPE) by zkrátka jen ze současných zhruba 30 bodů vzrostlo na 45 (při zachování aktuální ziskovosti firem), tedy na úroveň z konce 90. let. Podle profesora je to prý pravděpodobnější, než že ceny akcií spadnou o 50 %.

Není od věci k tomu poznamenat, že myšlenka snižování daní americkým firmám po delší době zahýbala i s jedním velice sledovaným grafem. Jde o přehled potenciálních černých labutí, který sestavují analytici ze Société Générale. Právě neuskutečnění již v hrubých obrysech navržené daňové reformy aktuálně považují za největší možnou zlomovou událost pro trhy.

Zdroj: CNBC, Société Générale