Robert Shiller: Tyto bondy zaručí, že příští recese nespustí novou dluhovou krizi
|

Robert Shiller: Tyto bondy zaručí, že příští recese nespustí novou dluhovou krizi

Příští dluhová krize by mohla být ještě ničivější než ta, která před deseti lety zasáhla země na evropské periferii. Katastrofě však lze předcházet. Zajímavé řešení nabízí profesor ekonomie na Yaleově univerzitě Robert J. Shiller.

Dluhopisový trh Státní dluhopisy Ekonomika Recese Krize Dluhová krize Zadlužení

Hodnota světového dluhu se v roce 2016 vyšplhala na rekordních 164 bilionů dolarů, informoval před několika dny Mezinárodní měnový fond. Hodnota dluhu v poměru ke globálnímu HDP je aktuálně 225 %. Prudce roste jak objem veřejného, tak soukromého dluhu. "Jde o velice vysoká čísla, která by svět měl vnímat jako varování," říká ekonom z MMF Vítor Gaspar.

Robert Shiller upozorňuje, že zvyšující se objem dluhu si žádá změny na dluhopisovém trhu. "Státy by měly začít vydávat nové dluhopisy, jejichž jistina i výnosy budou navázány na výkonnost národních ekonomik. Tyto nové dluhopisy by mohly vyřešit problémy, kterým země čelí ve chvílích, kdy se jejich hospodářstvím nedaří," říká.

Hodnota světového dluhu

Myšlenka dluhopisů navázaných na HDP je jednoduchá. Státní dluhopisy by se v mnohém podobaly akciím. Dokonce by bylo možné podobně jako v případě akcií vypočítat jejich ocenění. Poměr P/E (cena akcie k zisku na akcii) by nahradil poměr P/GDP.

"Vydávání vládních dluhopisů navázaných na výkonnost ekonomiky lze vnímat jako určitý druh hedgingu. Kdyby země jako Řecko nebo Irsko vydávaly dluhopisy navázané na HDP, nebyly by dluhové krize, které je před deseti lety zasáhly, ani zdaleka tak vážné," tvrdí Shiller.

Vládní dluhopisy navázané na vývoj ekonomiky nejsou úplnou novinkou, jejich emise ale zatím vždy přišly pozdě, až coby záchranný nástroj, takže se minuly účinkem. "Mají-li se tyto dluhopisy usadit na finančních trzích, je potřeba, aby jejich vydávání začalo v době relativní ekonomické stability, a potvrdila se tak jejich životaschopnost," dodává Robert Shiller.

Zdroj: The Guardian