Robinhood jako tržní fenomén současnosti aneb Jak investoři přifukují spekulativní bubliny
|

Robinhood jako tržní fenomén současnosti aneb Jak investoři přifukují spekulativní bubliny

Koronavirová krize, březnový propad akciových trhů a nové investiční aplikace, které umožňují obchodovat bez poplatků, přitáhly k obchodům s akciemi i nezkušené nováčky. Ti pak svými obchody přispívají k tvorbě cenových bublin, když kvůli nim akcie některých, často menších a málo známých, firem nečekaně prudce posílí, aby vzápětí spadly na zlomek původní ceny. Někteří experti fenomén takzvaného robinhoodového trhu přirovnávají k internetové bublině z přelomu tisíciletí, tedy k podobným cenovým skokům technologických firem z doby počátku internetu.

Investiční strategie Investiční bubliny Trading Akciový trh

I díky bezplatné investiční aplikaci Robinhood, která si dala za cíl zdemokratizovat Wall Street, se k investování odhodlala i řada takzvaných mileniálů, kteří byli v období internetové bubliny sotva na světě. "Počet drobných investorů i proto v posledních měsících vystoupil na úrovně, jaké jsme neviděli posledních 20 let," řekl agentuře Bloomberg analytik ze společnosti QVR Advisors Benn Eifert.

Velký nárůst zájmu o investiční služby hlásí i firmy dostupné českým klientům, jako je Portu nebo DeGiro.

Noví a nepříliš zkušení investoři si často vzájemně radí a povzbuzují se na chatu. Pak mohou nastat i situace, jako například v první polovině června, kdy se přes 15 000 uživatelů aplikace Robinhood rozhodlo, že dobrou investicí by mohla být malá a poměrně neznámá čínská realitní firma z města Šen-čen. Její akcie pak zpevnily třináctinásobně a tržní hodnota firmy se dostala zhruba na čtyři miliardy dolarů.

Zdálo se, že objektivní důvod k tak silnému růstu není žádný, až na její název. Podnik se totiž jmenuje Fangdd Network Group, což připomíná zkratku FAANG používanou pro žádané americké technologické firmy Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google. Že nákup těchto akcií nebyl dobrý nápad, se ukázalo hned následující den, kdy titul odepsal 80 %.

Otázka za biliony: Končí dlouhodobý akciový býčí trend?
Únorový a březnový výplach na akciových trzích znamenal například v USA oficiální konec klasicky chápaného býčího trendu. Akciový index S&P 500 ztratil třetinu hodnoty a část trhu předpokládala další hluboké propady. Ty (zatím) nepřišly, akcie již přes polovinu ztrát napravily, a tak se naopak spekuluje o možnostech, podmínkách a vlastně i důsledcích (například výrazný nárůst ocenění akcií) dalšího růstu. Skončil opravdu býčí trend, nebo je medvědí období roku 2020 pouze nadechnutím v rámci dlouholetého růstového trendu?

Analytik Andrew Adams ze společnosti Saut Strategy agentuře Bloomberg řekl, že mu bliká pomyslná varovná kontrolka. "Ozval se mi dokonce jeden přítel, který je na akciovém trhu nováček, a řekl mi, že vydělal spoustu peněz nákupem opcí, protože v poslední době pracuje z domova. Prý přemýšlí, zda by neměl práci opustit a vydělávat si obchodováním," uvedl Adams.

"Zkušenost mě naučila být velice opatrný, když se začnou objevovat takové věci," poznamenal analytik ze Saut Strategy s odkazem na časy, kdy investoři často bezhlavě nakupovali akcie firem s koncovkou .com bez ohledu na to, zda byla daná firma v zisku. Nakupovali často jen v naději, že se najde někdo jiný, kdo jim za tyto akcie pak zaplatí ještě více.

Někteří na přelomu tisíciletí na internetových firmách vydělali, mnozí ale o hodně peněz přišli. Zda se bude nyní situace opakovat, záleží podle ředitele analytické společnosti Bianco Research Jima Bianca na chování americké centrální banky a na tom, zda dokáže trh usměrnit tak, aby si z něj každý něco odnesl. Fed se přitom již odhodlal k dosud bezprecedentnímu kroku, když oznámil, že začne kupovat dluhopisy jednotlivých firem. Akcie již před lety začala nakupovat japonská centrální banka.

El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert
Hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian ve vysílání CNBC uvedl, že má obavy nejen z takzvaných zombie forem, ale rovnou z celých zombie trhů. Americká centrální banka přitom tento týden oznámila, že bude odkupovat jednotlivé firemní dluhopisy. Podle Grahama Summerse z Phoenix Capital Research pak Fed postupně přejde i k odkupům akcií.
Zdroj: ČTK