Robo advisory: Výhody, které jen tak něco nepřekoná
|

Robo advisory: Výhody, které jen tak něco nepřekoná

Nejste si jistí, že se o své portfolio zvládnete pravidelně starat? Bojíte se, že budete na trhu jednat impulzivně? Hledáte profesionální řešení, ale nechcete za investiční poradenství platit vysoké poplatky? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, máme pro vás řešení. Robotické investiční poradenství. Zde jsou v pár větách shrnuté hlavní výhody takzvaných robo advisory platforem.

Investování Fintech Ponaučení pro investory Investiční strategie Investiční portfolio Investiční a finanční poradenství

Poplatky

Robotické investiční poradenství většinou pracuje hlavně s burzovně obchodovanými fondy. Ty jsou samy o sobě charakteristické nízkými poplatky. Celkovou nákladovost robo advisory platforem však snižuje i fakt, že algoritmy pracují  24 hodin denně 7 dní v týdnu, přičemž za odvedené výkony nepožadují mzdu. Jejich provozovatelé tak i při zachování maximální profesionality šetří hned několikrát, z čehož těží ve všech ohledech i drobní investoři.

Minimální investice

Obrovskou předností robotického investičního poradenství je i možnost investovat prakticky jakoukoli částku. Zhodnocovat individuálně částky v jednotkách stokorun je často kvůli poplatkům a nominální ceně akcií či jiných aktiv technicky nemožné, robo advisory platformy však umožňují efektivně alokovat klidně i zmíněnou stokorunu.

Rebalancování portfolia

Pokud robo advisory platforma nabízí i možnost automatické správy portfolia, nemusí se investor starat vůbec o nic. Algoritmy mají peníze pod kontrolou jak v době růstu, tak v době poklesu trhů. Automatické rebalancování portfolia také vylučuje možnost impulzivních rozhodnutí investora v nepříznivých dobách, kdy je důležité myslet na dlouhodobý investiční horizont a držet se zvolené strategie.

Finanční plán

Investoři typu Warrena Buffetta, kteří disponují miliardami dolarů, asi robo advisory platformy neocení, pro běžného drobného investora jde ovšem o nástroj, který jen těžko hledá konkurenci. Robo advisory umožňuje i vytvoření finančního plánu a dokáže investora propojit i se zprostředkovateli dalších finančních produktů.

Investiční strategie

Klasické podílové fondy byly ještě donedávna prezentovány jako ideální produkt pro drobné investory, kteří se správě portfolia nechtějí věnovat denně. Rozvoj robo advisory ovšem ukázal na velkou slabinu "hloupých" fondů. Zatímco klasický podílový fond nabízí jedinou strategii, platformy robotického investičního poradenství dokážou velice přesně určit rizikový profil investora a nabídnou mu individualizovanou strategii, která nejvíce odpovídá jeho potřebám a očekáváním.

Zdroj: The Balance