Rok 2017 (nejen) na americkém akciovém trhu: Atypický klid a zelená, téměř kam se podíváš
|

Rok 2017 (nejen) na americkém akciovém trhu: Atypický klid a zelená, téměř kam se podíváš

Kompletní statistiky za rok 2017 budeme moci sepsat až s úderem nedělní půlnoci, je ale jisté, že rok 2017 bude zaujímat v burzovním almanachu důstojné místo mezi "býčí smetánkou".

Světové akcie ETF Americké akcie S&P 500 Burzovní almanach Srovnání investic

Nechme hovořit grafy. Na přesná čísla bude ještě času habaděj.

Takže nejprve pohled na jeden často zmiňovaný, ale ne vždy přesně interpretovaný fakt. Index amerických akcií S&P 500 letos zažil během kalendářního měsíce jeden (velice mírný) sestup, a to v březnu. Jako bonus i přehled průměrných denních změn během týdne (asi podle toho obchodovat nebudete).

Slavná série ziskových měsíců (která se podle všeho protáhne i na prosinec) se týká indexu S&P 500 po zahrnutí vyplacených dividend (total return).

Mimochodem, tato varianta indexu (celkem relevantní, kdo drží celý index, inkasuje i dividendy) letos posílí podeváté za sebou.

Letošní posilování přitom probíhalo extrémně klidně, a to se třeba nejznámější světový Kim a po kačerovi druhý nejslavnější Donald celkem snažili, aby tomu tak nebylo. A nejen oni.

"Klid" na trhu se může již brzy protáhnout na nový rekord. Index S&P 500 se nezhoupl alespoň o 5 % níže již téměř 400 dnů (data v grafu jsou z 18. prosince 2017).

Americký trh přitom nebyl ani zdaleka jediný, který během roku 2017 investory odměňoval za vytrvalost. Stačí se podívat na přehled vývoje hodnoty ETF (poznamenejme, že dolarových, kurzový přepočet je na vás) sledujících jednotlivé světové trhy. V tabulce jsou i hodnoty za posledních pět let a od začátku "býčího" trendu v březnu 2009, jakkoli o býkovi je vhodnější hovořit (v USA) až od roku 2013, kdy index S&P 500 překonal maximum z doby před krizí.

Zdroj: The Atlas Investor, Bespoke Investment Group