Ropa a akcie: Pokolikáté už?
|

Ropa a akcie: Pokolikáté už?

Investoři by neměli zapomínat na vztahy mezi jednotlivými aktivy a trhy a měli by sledovat některé podstatné indikátory. Americký dolar je důležitý třeba pro ceny drahých kovů a vývoj na rozvíjejících se trzích, sazby jsou v úzkém vztahu s děním v reálné ekonomice a tak dále. Zkušenosti, historie a tržní vztahy jsou něco, co patří do základní výbavy investorů.

Americké akcie Ropa Korelace investic Investiční guru Technická analýza

Připomeňme si indikátor, který již mnohokrát signalizoval vrchol na akciovém trhu (a samozřejmě také mnohokrát nikoli). Jde o vývoj cen ropy a amerických akcií.

Když cena ropy vystoupá na vrchol, má akciový trh (minimálně zdánlivě) tendenci také zapsat maximum a oslabit. A protože ceny ropy aktuálně  takový vrchol na svém cenovém grafu vytvořili, měli by investoři v době, kdy akciové indexy v USA posouvají rekordy, vývoji na trhu s ropou věnovat pozornost.

A opatrnost doporučuje i řada tržních guruů. Naposledy Howard Marks, šéf společnosti Oaktree Capital. "Není nejlepší doba na investice do akcií," uvedl ve vysílání Bloomberg TV. "Zisky nerostou, zatímco ceny akcií ano. To je rally hnaná likviditou."

"Neznamená to, že se trh zhroutí zítra. Z hlediska pravděpodobnosti se ovšem současnost zkrátka nejeví jako nejlepší doba na investování do akcií," doplnil. "Určitě ne jako doba před třemi až pěti lety."

Zdroj: Kimble Charting Solutions, Bloomberg