Ropa a Trump: Zajistí americké volby další pokles cen ropy?
|

Ropa a Trump: Zajistí americké volby další pokles cen ropy?

Podle Bloombergu administrativa Donalda Trumpa seriózně uvažuje o použití části ropy ze strategické rezervy ministerstva energetiky (celkem 660 milionů barelů). Zdá se, že Trump po svém tlaku na OPEC otevírá druhou "ropnou frontu", všímá si analytik Jan Žemlička z České spořitelny.

Ropa Komodity Donald Trump Americká ekonomika Politika Těžba Těžba z břidlic Ropa Brent Ropa WTI Analytici ČS Jan Žemlička

Cílem zvažovaného kroku má být snížení cen pohonných hmot před podzimními kongresovými volbami, ve kterých Trumpova Republikánská strana obhajuje kontrolu nad oběma komorami (zejména v Senátu drží těsnou většinu 51 ku 49).

Rostoucí ceny pohonných hmot představují pro amerického prezidenta celkem problém, ekonomický i politický. Jelikož benzín tvoří značnou část běžného spotřebitelského koše, růst jeho ceny funguje de facto jako dodatečná daň pro americké spotřebitele. Podle listu Wall Street Journal již drahá paliva začínají umazávat efekt Trumpovy daňové reformy.

Vyšší ceny ropy sice přinášejí příjemný bonus pro těžaře a na ně navázaná odvětví v Texasu či Dakotě, která tak mohou očekávat rychlejší růst, nicméně USA jsou i přes mimořádný boom těžby z břidlic nadále čistým dovozcem ropy. Jinými slovy, vysoké ceny ropy jsou pro ně nevýhodné, hlavním motorem jejich ekonomiky je spotřeba domácností, kterou současné ceny ropy začínají tlumit.

V první řadě ale drahý benzín není věc, která by těšila řadového voliče. Vzhledem k tomu, že jedním z hlavních faktorů stojících za současným zdražováním je Trumpovo rozhodnutí obnovit sankce vůči Íránu, může se právě benzín v kampani stát pro republikány ožehavým tématem v již tak nejistém souboji.

Dle neoficiálních informací zveřejněných Bloombergem a WSJ o finální podobě a samotném uskutečnění intervence na ropném trhu ještě nebylo rozhodnuto. Jednou možností je, že se jedná pouze o "verbální intervenci" s cílem stlačit cenu ropy bez skutečné akce. Již samotné neoficiální naznačení možného použití strategické rezervy stačilo během posledních dnů pomoci seslat cenu ropy WTI o zhruba 6 dolarů na barel níže. Tato možnost by také celkem odpovídala Trumpovu stylu.

Druhou možností je skutečná intervence. Uniklé informace hovoří o zkušebním prodeji 5 milionů barelů případně následovaném prodejem 30 či více milionů barelů. Pokud se tyto prodeje uskuteční, bude to pravděpodobně koncem září či začátkem října, jelikož spotřebitelské ceny pohonných hmot reagují na ceny ropy s několikatýdenním zpožděním, dřívější termín by s sebou naopak nesl riziko, že efekt intervence vyprchá.

Otázkou samozřejmě zůstává, zda by případný odprodej ekvivalentu americké těžby za necelé tři dny dokázal na delší dobu vychýlit z rovnováhy v současné době dosti "žhavý" ropný trh.

Zdroj: Česká spořitelna