Růst cen akcií prudce zbrzdí, o slovo se opět přihlásí dluhopisy
|

Růst cen akcií prudce zbrzdí, o slovo se opět přihlásí dluhopisy

Akcie byly v posledních letech z hlediska poměru potenciálních výnosů a rizika jedním z nejvýhodnějších investičních nástrojů. Následující roky by ovšem měly vypadat docela jinak.

Americké akcie Akciový trh Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy Dluhopisový trh Výnosy

Americké akcie za sebou mají devítiletou rally, investoři by proto měli být obezřetní. Nikdo neví, zda je růst na burzách u konce, ceny akcií by se ale měly zvyšovat podstatně pomaleji než dosud. Důvodů je několik.

Růst cen akcií ve Spojených státech podporuje uvolněná měnová politika centrálních bank, která trh zaplavila levnými penězi. Tomu by postupné zvyšování úrokových sazeb mělo učinit přítrž. Neudržitelně vysoká je i ziskovost řady společností a v neposlední řadě je potřeba si přiznat, že ani současné tempo růstu ocenění není dlouhodobě udržitelné.

Investiční poradce a majitel společnosti Aleph Investments David Merkel tvrdí, že aktuální ocenění akciového indexu S&P 500 naznačuje, že v horizontu příštích deseti let nabídnou akcie v zámoří průměrné roční zhodnocení 3,24 %. Ocenění S&P 500 z konce loňského roku indikovalo 3,48 %.

"Valuace akcií jsou nezdravě vysoké. Klidně se mohou dostat ještě výše, je ale evidentní, že se tak vysoko dlouho neudrží. Jednoho dne S&P 500 spadne pod 2 000 bodů. Krize rozhodně přijde," upozorňuje Merkel.

Investoři by podle něj neměli v příští dekádě přehlížet dluhopisy. Průměrný roční výnos 10letých vládních bondů USA by sice podle něj měl být jen 1,24 %, potenciální výnos z investování do akcií ale není při vyšším riziku zase o tolik atraktivnější.

Zdroj: alephblog.com