Růst ceny bitcoinu v grafických souvislostech
|

Růst ceny bitcoinu v grafických souvislostech

To, co se děje na trhu s bitcoinem, dost možná nikdo z nás nezažil. Technologická bublina proti tomu byla vlastně celkem odvar a tulipánová bublina je dávná historie. O bitcoinu mluví všichni, rozumí mu ale málokdo. Podívejte se na pár grafů, které bitcoin a trh s kryptoměnami ukazují z méně typické perspektivy.

Bitcoin Kryptoměny Měny HDP Podílové fondy ETF Zlato

O tom, že bitcoin nemá klasické fundamenty, reálnou hodnotu a dnes již vlastně ani rozumné využití, mluvit nebudeme. Spíše si ukážeme, jak je na tom bitcoin v porovnání s jinými aktivy a z perspektivy reálné ekonomiky.

Bitcoin a klasické měny

V grafu je zobrazena hodnota všech kryptoměn a samotného bitcoinu v porovnání s ostatními měnami, které jsou na světě v oběhu. Data pocházejí z Banky pro mezinárodní platby. Je patrné, že kryptoměny (a zejména bitcoin) se za poměrně krátkou dobu dokázaly dostat na páté místo. (Je potřeba mít na paměti, že údaje jsou ze začátku prosince a mohou se rychle měnit, což platí pro všechny grafy v článku. Aktuálně je hodnota kryptoměn zhruba o 100 miliard USD vyšší.)

Bitcoin a HDP

Kolik procent světového HDP představuje bitcoin? Objevilo se již několik článků, podle nichž je tržní kapitalizace této kryptoměny větší než některé ekonomiky. Z obrázku vyplývá, že to je (dnes již více než) jedna čtvrtina procenta globálního HDP. Pět největších kryptoměn nyní představuje 0,4 % HDP.

Bitcoin a fondy

Tržní hodnota bitcoinu představuje asi procento peněz, které jsou pod správou v podílových fondech a ETF v USA. Srovnání amerického fondového byznysu a kryptoměny, která má celosvětový dopad, trochu pokulhává, ale USA jsou největší trh a hodnota bitcoinu již předstihla i některá tradiční aktiva.

Bitcoin a zlato

Hodnota veškerého vytěženého zlata je větší než hodnota zlata drženého prostřednictvím ETF. Na druhou stranu, ETF jako velice likvidní nástroj mají k bitcoinu možná blíže než fyzické zlato. Tržní kapitalizace BTC je již mnohem vyšší než objem "zlatých" ETF.

Složitost těžby

Snad jediná věc, které v poslední době roste rychleji než cena bitcoinu, je složitost těžby, respektive náročnost vytěžení jednoho bloku. Je to logické, protože rychle rostoucí cena je pro těžaře stále atraktivnější a investice do nových technologií se stále vyplácí. Růst ceny, počtu uživatelů a konkurence mezi těžaři jsou hlavní faktory stojící za rozšířením bitcoinu, a tvoří tak systém, který prakticky pohání sám sebe.

Zdroj: Topdown Charts