S&P 500: Dvojitý vrchol a vykolejená rally?
|

S&P 500: Dvojitý vrchol a vykolejená rally?

Růst cen amerických akcií od konce prosince 2018 byl mimořádný. Od roku 2009 index zaznamenal druhou nejdelší sérii bez alespoň 3% poklesu. V květnu ale býčí rohy po nových rekordech narazily opět na tvrdou zeď v podobě celních přestřelek mezi USA a Čínou.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Korekce na trzích

Od prosince do května index S&P 500 přidal čtvrtinu hodnoty a býci byli na koni. Loňský vrchol okolo 2 940 bodů byl sice lehce překonán, nicméně následoval ostrý výprodej a první letošní pullback o 5 %.

Na grafu se tak rýsuje dvojitý vrchol. Aby byla technická formace potvrzena, musí samozřejmě index S&P 500 zůstat pod maximem. Obdobný obrázek nabízí i varianta S&P 500, v níž mají všechny tituly stejnou váhu (equal weight), a která tak vyhlazuje význam největších firem, jimž se letos zatím velice dařilo.

Oba index testují Fibonacciho úrovně návratu (retracement) v rámci posledního poklesu (v grafu označeno číslem 2). Pro další souboj býků s medvědy jde o podstatný moment. Sezónní pattern "Sell in May and Go Away" letos začíná učebnicově.

Zdroj: Kimble Charting Solutions