S&P 500: Investice do akcií dlouho nebyla tak neatraktivní
|

S&P 500: Investice do akcií dlouho nebyla tak neatraktivní

Ocenění není dobrým nástrojem pro načasování nákupu či prodeje akcií. To ale neznamená, že nemá význam je sledovat.

Americké akcie S&P 500 Technická analýza Ocenění P/E

Ocenění (valuace) akcií dokáže napovědět o potenciálu dlouhodobého zhodnocení, pro krátkodobé tradery je ale v podstatě irelevantní. Technická analýza (případně rovnou analýza trendů) umí odhalit krátkodobou dynamiku, pro dlouhodobý výhled je ale víceméně nepoužitelná.

Investoři by měli oba přístupy umět propojit a využít to dobré z nich ve svém investičním rozhodování. I bez nich ale (při dostatečně velkém počtu investic) naznají, že nakupovat levné tituly během sestupného trendu se jen málokdy nakonec vyplatí (kdo zvládne emoce a neprodá?), stejně jako dlouhodobě není dobré nakupovat drahé akcie, i kdyby ještě nějakou dobu vydržel růstový trend.

A platí to i pro celý trh. Ideálním scénářem pro dlouhodobého investora je proto nízko oceněný trh v růstovém trendu. Nejhorší je naopak drahý trh, který je v sestupné fázi, protože ten slibuje slabé dlouhodobé výnosy okořeněné prudkými fázemi propadu.

Podle Jesseho Feldera, hedgeového manažera a blogera, je právě nyní na americkém akciovém trhu situace mimořádně neslibná, pokud jde o potenciální dlouhodobé výnosy. Akcie podle cyklicky očištěného valuačního ukazatele CAPE jsou nadále mimořádně drahé, a navíc nedávno zahájily sestupný trend (podle aktuálního kurzu ve vztahu k 200dennímu klouzavému průměru). Investoři by proto podle Feldera měli zaujmout defenzivní přístup a počkat s nákupy, dokud podmínky na trhu nebudou příznivější.

Zdroj: thefelderreport.com