S&P 500 v medvědím trendu a vánoční porce nejhorších tržních kvartálů
|

S&P 500 v medvědím trendu a vánoční porce nejhorších tržních kvartálů

Čtvrté čtvrtletí 2018 se do burzovního almanachu zapíše jako k akciím krajně nemilosrdné (pokud se mezi svátky nestane doslova zázrak). Podívejte se na pár statistik aktuálních k 21. prosinci (štědrovečerní pokles na nich každopádně nic k lepšímu nezměnil).

S&P 500 Americké akcie Burzovní almanach Panika na trzích Medvědí trh

K 21. prosinci ztrácel index S&P 500 od začátku října zhruba 17 %. Z více než 370 čtvrtletí od roku 1926 by to současné k tomuto datu zaujalo 14. pozici v pořadí těch akciově nejhorších. Bezmála polovina nejnepříznivějších kvartálů se odehrála ve 30. letech 20. století, kdy to investoři opravdu neměli snadné. V seznamu je také medvědí trend z poloviny 70. let, Černé pondělí, flash crash z roku 1962 nebo medvědí trh končící v roce 2002.

Tak výrazné ztráty v tak krátké době dokáží investory doslova paralyzovat. Nejistota ohledně budoucnosti je po takových propadech téměř hmatatelná, velká část investorů se nedokáže k nákupům vrátit v době, kdy to má ten největší smysl. Po bitvě je holt každý generálem. Historie ale dokáže minimálně nabídnout scénáře toho, co by se zhruba mohlo dít, jakkoli budoucnost jde nakonec vždy novou cestou.

Proto může být zajímavé se podívat, jak se po nejhorších čtvrtletích dařilo americkým akciím v horizontu roku, tří a pěti let. Trh většinou posiloval, často celkem výrazně.

Ještě zajímavější data nabízí ohlédnutí, ze kterého vynecháme zmíněná extrémně nepříznivá 30. léta.

V současnosti spadly do medvědího trendu nejprve akcie menších firem (index Russell 2000). K 21. prosinci šlo o čtvrtý nejhorší kvartál pro small caps vůbec (od roku 1979, kdy byl index sestaven).

A jak na tom byl Russell 2000 po nejnepříznivějších čtvrtletích? V naprosté většině případů dobře.

Nikdo neví, co se na trzích bude dít. Prudké propady vyvolávají další prodeje, mnohdy vedené emocemi. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet, nicméně v opravdu dlouhodobém investičním horizontu v historii prakticky nevyvstala ztrátová období. A jedno nebo dvě špatná čtvrtletí na tom ještě nikdy nedokázala nic změnit.

Zdroj: A Wealth of Common Sense