S&P 500: Zlatý kříž je na spadnutí, není ale na nákupy akcií trochu pozdě?
|

S&P 500: Zlatý kříž je na spadnutí, není ale na nákupy akcií trochu pozdě?

Dlouhodobí investoři se nejspíše oklepali již při přečtení titulku, investování má přece smysl v podstatě vždy. Techničtí, krátkodobější obchodníci by ale mohli takzvaný zlatý kříž na grafu S&P 500 vzít v potaz, ačkoli je otázka, zda tak docela klasicky, tedy jako nákupní signál.

Technická analýza Americké akcie S&P 500

Americký akciový index S&P 500 se chystá vykreslit na grafu takzvaný zlatý kříž. Jde o situaci, kdy linie 50denního průměru protne zdola nahoru linii 200denního průměru. To má signalizovat zlepšující se momentum na trhu, kdy krátkodobě jsou ceny vyšší než v uplynulém delším období. Třeba index Nasdaq 100, který byl a je v čele oživení na trzích v době po prudkém medvědím trendu z února a března, tento signál vyslal již 2. června.

Jak je vidět na grafu vývoje za uplynulé tři roky, zlatý kříž pěkně zafungoval na jaře 2019 (zeleně), stejně jako jeho protějšek, takzvaný kříž smrti, o pár měsíců dříve (červeně).

Kříž smrti v roce 2020 (modře) ovšem nefungoval ani trochu, od jeho zaznamenání americké akcie přidaly přes 20 %. A je i proto otázka, zda současný, na první pohled pozitivní technický signál (černě) není jen a pouze logickým důsledkem prudkého propadu a následného oživení na trhu, přičemž o náladě obchodníků, natož o jejím fundamentálním pozadí, neprozrazuje zhola nic.

Trh je šílený. Ukazují to (nejen) tyto dva grafy
Jestli vám někdo v posledních pár měsících zkřížil cestu s povídáním o důležitosti fundamentů pro vývoj na akciovém trhu, měl dost možná pravdu. Pokud ale podle toho také investoval, na zisky nejspíše stále čeká. Ne tak mnozí jiní.
S&P 500: Začíná další ztrátová epizoda?
Americký akciový index S&P 500 se 7. července opět přiblížil hladině 3 200 bodů, během dne ale zamířil poměrně zprudka níže. V době, kdy fundamenty působí na trh každý den jiným směrem, není od věci se podívat na ceny optikou technické analýzy.
Co dnes investorům radí známý akciový býk?
Profesor Jeremy Siegel z Wharton School při University of Pennsylvania je známým akciovým optimistou. Na tom se nic nezměnilo. I on ale přiznává, že trh prochází transformací. S čím je podle něj i v důsledku koronavirové krize do budoucna potřeba počítat a jak by investoři měli nové době přizpůsobit svá portfolia?