Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018
|

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018

Bitcoin se dostane nad 60 000 dolarů, aby následně ztratil půdu pod nohama, Fed přijde o nezávislost a Apple ztratí titul největší veřejně obchodované společnosti světa. To je jen výběr z událostí, které by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2018 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další překvapivé scénáře by podle nich zahýbaly světem a finančními trhy?

Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA) Politika Bitcoin Kryptoměny Čína Volatilita Politika Evropská unie Evropa Jihoafrická republika Gender Apple Technologie Rizika Výhled na rok 2018

"Před rokem si řada lidí myslela, že letošek bude poměrně nestabilní, již kvůli nečekanému zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem či výsledku referenda o brexitu. Místo toho jsme zažili klidný rok, který vedl k nárůstu rizikových aktiv téměř po celém světě. V příštím roce se podle nás kyvadlo vychýlí na opačnou stranu ve prospěch výrazné nestability. Dlouhé období spokojenosti a klidu na trzích přispívá ke klíčení budoucí volatility, protože investoři podceňují skrytá rizika," upozorňuje John Hardy, vedoucí forexového oddělení Saxo Bank. "Možná se ve všem netrefíme, ale o to nejde. Naším úkolem je vyvolat diskuzi a zapřemýšlet, jakým směrem by se rok 2018 mohl ubírat."

Níže uvedené předpovědi nepředstavují oficiální předpovědi Saxo Bank pro trhy v roce 2018. Jedná se o možné události, které jsou málo pravděpodobné, a které by tak v případě naplnění mohly vyvést z rovnováhy celý trh, který víceméně odpovídá konsenzuálnímu výhledu.

1. Fed přijde o nezávislost, bude podřízen ministerstvu financí

Republikáni a demokraté v USA se před volbami, jež je čekají v polovině roku, perou o voliče slyšící na populistické sliby. Současně v zámoří chybí rozpočtová disciplína a daňové škrty budou znamenat obrovský úbytek příjmů, což se ještě zhorší, až Spojené státy spadnou do recese. Slabá ekonomika Fed zastihne nepřipravený, centrální banka tak nestihne adekvátně zareagovat nástroji měnové politiky. Fed se proto stane obětním beránkem slabé výkonnosti ekonomiky, chaosu na trhu s dluhopisy a zvyšující se nerovnováhy. Ministerstvo financí USA proto převezme krizové pravomoci a donutí centrální banku, aby zastropovala výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů na 2,5 %.

2. Bank of Japan se bude muset vzdát kontroly nad křivkou výnosů

Politika japonské centrální banky, jež má řídit křivku výnosů, závisí na globálních úrokových sazbách a nízkých výnosech. V roce 2018 to však nevydrží. S rostoucí inflací porostou i výnosy, výsledkem nakonec bude neuvěřitelný propad japonského jenu. Centrální banka se bude muset spolehnout na opatření podobná kvantitativnímu uvolňování. K nim ale sáhne až poté, co kurz amerického dolaru k jenu (USD/JPY) stoupne na 150 a poté prudce spadne na 100.

3. Čína přijde s ropnou měnou

Čína je největším dovozcem ropy a řada zemí produkujících černé zlato ho s radostí prodává za čínskou měnu. Vzhledem k tomu, že globální moc a dosah Spojených států upadají, a vzhledem k úspěchu komoditních futures postavených na čínském jüanu bude mít rozhodnutí šanghajské mezinárodní energetické burzy uvést na trh ropné futures postavené na jüanu obrovský úspěch. Představení petrojüanu bude znamenat více než 10% zhodnocení jüanu vůči americkému dolaru, a kurz USD/CNY se tak poprvé v historii dostane pod úroveň 6,0.

4. Prudký nárůst volatility po náhlém krachu burz

Světové trhy jsou plné neblahých předzvěstí, kolaps volatility ve všech třídách aktiv v roce 2017 nebyl výjimkou. Historická minima indexů VIX a MOVE doplněná rekordními cenami akcií a nemovitostí vytvoří pomyslný sud střelného prachu, který by mohl nečekaně explodovat. Index S&P 500 ztratí prakticky ve chvíli 25 % své hodnoty. Tato událost smete řadu fondů spekulujících na pokles volatility. Naopak do té doby neznámý obchodník spekulující na růst volatility dosáhne 1 000% zhodnocení a stane se ihned legendou.

5. Američtí voliči se ve volbách posunou výrazně doleva

Demografické změny v USA mimo jiné znamenají, že generace do 35 let nyní představuje větší skupinu než poválečná generace baby boomers. To bude mít dramatický vliv na politický vývoj v roce 2018. Odpor mladých voličů vůči Donaldu Trumpovi, prohlubující se propast nerovnosti způsobená republikánskou daňovou reformou a noví demokratičtí kandidáti, kteří se nebojí využít levicového populismu, jak jej využíval Bernie Sanders, způsobí, že v listopadu k volbám přijde velká část voličů. Demokraté směřují debatu od daňové reformy k výdajovým stimulům pro masy. Skutečný populismus znamená dávat peníze oněm 90 %. A k čertu s rozpočtovým schodkem. Výnosy 30letých amerických vládních bondů se dostanou nad 5 %.

6. Evropskou unii ovládne Rakousko-Uherská říše

Rozpory mezi zakládajícími členy EU a skeptičtějšími novými členy se v roce 2018 prohloubí do nepřekonatelné propasti. Poprvé od roku 1951 se politický střed Evropy posune od německo-francouzského spojenectví k zemím střední a východní Evropy. Obavy finančních trhů ze zablokování evropských institucí na sebe nenechají dlouho čekat. Koncem roku 2018 euro prudce posílí na nová maxima proti měnám zemí G10 a měnám řady rozvíjejících se trhů, avšak poté rychle oslabí na paritu s dolarem.

7. Bitcoin bude předhozen vlkům

Kurz bitcoinu v roce 2018 vzroste nad 60 000 USD a tržní kapitalizace bitcoinu se zvýší na více než bilion dolarů díky spuštění bitcoinových futures kontraktů v prosinci 2017. Nepotrvá to však dlouho a fenomén bitcoinu začne ztrácet půdu pod nohama, protože do hry vstoupí Čína a Rusko, které rychle zakáží kryptoměny neschválené na domácích trzích. Po dosažení maxima v roce 2018 bitcoin "zkrachuje" a do roku 2019 se jeho kurz ocitne v blízkosti své základní "výrobní" ceny 1 000 USD.

8. Jihoafrické jaro způsobí rozkvět JAR

V subsaharské Africe proběhne vlna demokratických změn. Vynucená rezignace dlouholetého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho na konci roku 2017 spustí vlnu politických změn v dalších afrických zemích. Jihoafrický prezident Jacob Zuma bude donucen odstoupit a Joseph Kabila v Kongu bude čelit řadě nečekaných demonstrací, které ho donutí uprchnout ze země. Hlavním vítězem bude Jihoafrická republika, ta se totiž stane premiantem rozvíjejících se trhů. Jihoafrické republice a satelitním ekonomikám v regionu to přinese jeden z nejsilnějších světových růstů.

9. Tencent srazí Apple z trůnu krále trhu

Čína zůstává nejlidnatější zemí světa s prudce rostoucím životním standardem. Nyní otevírá své kapitálové trhy a její reformní programy vyvolávají rostoucí zájem investorů. To je zřejmé zejména u čínských technologických akcií, kde cenné papíry společnosti Tencent vystřelily v roce 2017 o 120 %. Koncem roku 2017 se Tencent dostal mezi pět největších společností na trhu, jeho tržní kapitalizace se přiblížila k 500 miliardám dolarů, v jednu chvíli byla dokonce vyšší než market cap Facebooku. V roce 2018 Tencent zanechá ostatní společnosti daleko za sebou, cena jeho akcií vzroste o dalších 100 %, a firma tak s hodnotou výrazně přes bilion dolarů sebere prvenství Applu.

10. Ženy prorazí "skleněný strop"

Mladé generace žen už začaly dosahovat vyššího vzdělání než muži. Na amerických univerzitách například v bakalářském stupni promuje o 50 % více žen než mužů. Ženy také tvoří téměř polovinu absolventů obchodních škol. Přesto v roce 2017 mezi výkonnými řediteli firem v seznamu Fortune 500 bylo jen 6,4 % žen, i když v průměru vydělávají více než jejich mužští kolegové. Přichází však změna – ne proto, že by to bylo férové, ale z ryze praktického důvodu. Nárůst potenciálu žen je v tuto chvíli jediný způsob jak ve vyspělých zemích se stárnoucí populací zvyšovat produktivitu práce. V roce 2018 se šovinistické pánské kluby otřesou v základech a ženy se do konce roku dostanou do vedoucích postavení ve více než 60 z 500 společností v seznamu Fortune.

Zdroj: Saxo Bank
Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19
18:19

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19

Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na covid-19....
Facebook Koronavirus
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
18:00

Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem nejistoty byl brexit

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět skončily se smíšenými výsledky. Hlavním faktorem, který přinesl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
16:50

Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla

Pražská burza po třech dnech poklesu ve čtvrtek otočila směr. Index PX posílil o 0,45 procenta na 966,04 bodu. V...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX
16:44

Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair si objednala dalších 75 letadel Boeing 737 MAX v katalogové hodnotě...
Doprava Boeing
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla
16:00

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v listopadu hodnoty 55,9 bodu....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
15:19

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
14:46

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
14:18

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně Sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod