Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018
|

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018

Bitcoin se dostane nad 60 000 dolarů, aby následně ztratil půdu pod nohama, Fed přijde o nezávislost a Apple ztratí titul největší veřejně obchodované společnosti světa. To je jen výběr z událostí, které by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2018 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další překvapivé scénáře by podle nich zahýbaly světem a finančními trhy?

Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA) Politika Bitcoin Kryptoměny Čína Volatilita Politika Evropská unie Evropa Jihoafrická republika Gender Apple Technologie Rizika Výhled na rok 2018

"Před rokem si řada lidí myslela, že letošek bude poměrně nestabilní, již kvůli nečekanému zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem či výsledku referenda o brexitu. Místo toho jsme zažili klidný rok, který vedl k nárůstu rizikových aktiv téměř po celém světě. V příštím roce se podle nás kyvadlo vychýlí na opačnou stranu ve prospěch výrazné nestability. Dlouhé období spokojenosti a klidu na trzích přispívá ke klíčení budoucí volatility, protože investoři podceňují skrytá rizika," upozorňuje John Hardy, vedoucí forexového oddělení Saxo Bank. "Možná se ve všem netrefíme, ale o to nejde. Naším úkolem je vyvolat diskuzi a zapřemýšlet, jakým směrem by se rok 2018 mohl ubírat."

Níže uvedené předpovědi nepředstavují oficiální předpovědi Saxo Bank pro trhy v roce 2018. Jedná se o možné události, které jsou málo pravděpodobné, a které by tak v případě naplnění mohly vyvést z rovnováhy celý trh, který víceméně odpovídá konsenzuálnímu výhledu.

1. Fed přijde o nezávislost, bude podřízen ministerstvu financí

Republikáni a demokraté v USA se před volbami, jež je čekají v polovině roku, perou o voliče slyšící na populistické sliby. Současně v zámoří chybí rozpočtová disciplína a daňové škrty budou znamenat obrovský úbytek příjmů, což se ještě zhorší, až Spojené státy spadnou do recese. Slabá ekonomika Fed zastihne nepřipravený, centrální banka tak nestihne adekvátně zareagovat nástroji měnové politiky. Fed se proto stane obětním beránkem slabé výkonnosti ekonomiky, chaosu na trhu s dluhopisy a zvyšující se nerovnováhy. Ministerstvo financí USA proto převezme krizové pravomoci a donutí centrální banku, aby zastropovala výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů na 2,5 %.

2. Bank of Japan se bude muset vzdát kontroly nad křivkou výnosů

Politika japonské centrální banky, jež má řídit křivku výnosů, závisí na globálních úrokových sazbách a nízkých výnosech. V roce 2018 to však nevydrží. S rostoucí inflací porostou i výnosy, výsledkem nakonec bude neuvěřitelný propad japonského jenu. Centrální banka se bude muset spolehnout na opatření podobná kvantitativnímu uvolňování. K nim ale sáhne až poté, co kurz amerického dolaru k jenu (USD/JPY) stoupne na 150 a poté prudce spadne na 100.

3. Čína přijde s ropnou měnou

Čína je největším dovozcem ropy a řada zemí produkujících černé zlato ho s radostí prodává za čínskou měnu. Vzhledem k tomu, že globální moc a dosah Spojených států upadají, a vzhledem k úspěchu komoditních futures postavených na čínském jüanu bude mít rozhodnutí šanghajské mezinárodní energetické burzy uvést na trh ropné futures postavené na jüanu obrovský úspěch. Představení petrojüanu bude znamenat více než 10% zhodnocení jüanu vůči americkému dolaru, a kurz USD/CNY se tak poprvé v historii dostane pod úroveň 6,0.

4. Prudký nárůst volatility po náhlém krachu burz

Světové trhy jsou plné neblahých předzvěstí, kolaps volatility ve všech třídách aktiv v roce 2017 nebyl výjimkou. Historická minima indexů VIX a MOVE doplněná rekordními cenami akcií a nemovitostí vytvoří pomyslný sud střelného prachu, který by mohl nečekaně explodovat. Index S&P 500 ztratí prakticky ve chvíli 25 % své hodnoty. Tato událost smete řadu fondů spekulujících na pokles volatility. Naopak do té doby neznámý obchodník spekulující na růst volatility dosáhne 1 000% zhodnocení a stane se ihned legendou.

5. Američtí voliči se ve volbách posunou výrazně doleva

Demografické změny v USA mimo jiné znamenají, že generace do 35 let nyní představuje větší skupinu než poválečná generace baby boomers. To bude mít dramatický vliv na politický vývoj v roce 2018. Odpor mladých voličů vůči Donaldu Trumpovi, prohlubující se propast nerovnosti způsobená republikánskou daňovou reformou a noví demokratičtí kandidáti, kteří se nebojí využít levicového populismu, jak jej využíval Bernie Sanders, způsobí, že v listopadu k volbám přijde velká část voličů. Demokraté směřují debatu od daňové reformy k výdajovým stimulům pro masy. Skutečný populismus znamená dávat peníze oněm 90 %. A k čertu s rozpočtovým schodkem. Výnosy 30letých amerických vládních bondů se dostanou nad 5 %.

6. Evropskou unii ovládne Rakousko-Uherská říše

Rozpory mezi zakládajícími členy EU a skeptičtějšími novými členy se v roce 2018 prohloubí do nepřekonatelné propasti. Poprvé od roku 1951 se politický střed Evropy posune od německo-francouzského spojenectví k zemím střední a východní Evropy. Obavy finančních trhů ze zablokování evropských institucí na sebe nenechají dlouho čekat. Koncem roku 2018 euro prudce posílí na nová maxima proti měnám zemí G10 a měnám řady rozvíjejících se trhů, avšak poté rychle oslabí na paritu s dolarem.

7. Bitcoin bude předhozen vlkům

Kurz bitcoinu v roce 2018 vzroste nad 60 000 USD a tržní kapitalizace bitcoinu se zvýší na více než bilion dolarů díky spuštění bitcoinových futures kontraktů v prosinci 2017. Nepotrvá to však dlouho a fenomén bitcoinu začne ztrácet půdu pod nohama, protože do hry vstoupí Čína a Rusko, které rychle zakáží kryptoměny neschválené na domácích trzích. Po dosažení maxima v roce 2018 bitcoin "zkrachuje" a do roku 2019 se jeho kurz ocitne v blízkosti své základní "výrobní" ceny 1 000 USD.

8. Jihoafrické jaro způsobí rozkvět Jižní Afriky

V subsaharské Africe proběhne vlna demokratických změn. Vynucená rezignace dlouholetého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho na konci roku 2017 spustí vlnu politických změn v dalších afrických zemích. Jihoafrický prezident Jacob Zuma bude donucen odstoupit a Joseph Kabila v Kongu bude čelit řadě nečekaných demonstrací, které ho donutí uprchnout ze země. Hlavním vítězem bude Jihoafrická republika, ta se totiž stane premiantem rozvíjejících se trhů. Jihoafrické republice a satelitním ekonomikám v regionu to přinese jeden z nejsilnějších světových růstů.

9. Tencent srazí Apple z trůnu krále trhu

Čína zůstává nejlidnatější zemí světa s prudce rostoucím životním standardem. Nyní otevírá své kapitálové trhy a její reformní programy vyvolávají rostoucí zájem investorů. To je zřejmé zejména u čínských technologických akcií, kde cenné papíry společnosti Tencent vystřelily v roce 2017 o 120 %. Koncem roku 2017 se Tencent dostal mezi pět největších společností na trhu, jeho tržní kapitalizace se přiblížila k 500 miliardám dolarů, v jednu chvíli byla dokonce vyšší než market cap Facebooku. V roce 2018 Tencent zanechá ostatní společnosti daleko za sebou, cena jeho akcií vzroste o dalších 100 %, a firma tak s hodnotou výrazně přes bilion dolarů sebere prvenství Applu.

10. Ženy prorazí "skleněný strop"

Mladé generace žen už začaly dosahovat vyššího vzdělání než muži. Na amerických univerzitách například v bakalářském stupni promuje o 50 % více žen než mužů. Ženy také tvoří téměř polovinu absolventů obchodních škol. Přesto v roce 2017 mezi výkonnými řediteli firem v seznamu Fortune 500 bylo jen 6,4 % žen, i když v průměru vydělávají více než jejich mužští kolegové. Přichází však změna – ne proto, že by to bylo férové, ale z ryze praktického důvodu. Nárůst potenciálu žen je v tuto chvíli jediný způsob jak ve vyspělých zemích se stárnoucí populací zvyšovat produktivitu práce. V roce 2018 se šovinistické pánské kluby otřesou v základech a ženy se do konce roku dostanou do vedoucích postavení ve více než 60 z 500 společností v seznamu Fortune.

Zdroj: Saxo Bank
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
včera v 16:23

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy

Hlavní světoví producenti ropy v sobotu schválili zvýšení těžby o milion barelů denně, které bylo předjednáno v pátek...
Komodity Ropa Ropa Brent
Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná
včera v 05:54

Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná

Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná, nebo není, soudí italský ministr vnitra Matteo Salvini. Klíčové...
Evropská unie Eurozóna Politika
Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16
včera v 04:57

Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16

Americká zbrojovka Lockheed Martin získala zakázku na výrobu 16 bojových letounů F-16 pro Bahrajn. Podle pátečního...
Blízký a Střední východ Americké akcie Zbraně
Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody
včera v 03:27

Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody

Na sobotu připadá podle výpočtů společnosti Deloitte den daňové svobody. Daňoví poplatníci tak budou v letošním roce...
Česká ekonomika Česká republika Daně
V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové
včera v 01:20

V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes....
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
včera v 00:30

ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, tedy 33 korun za akcii před zdaněním. V...
ČEZ Akcie ČR Dividendy
V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes
22. 6. 2018 22:44

V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Pačes...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
22. 6. 2018 22:00

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu

Americké akciové indexy se v závěru týdne na směru neshodly. V plusu páteční seanci zakončily energetické tituly,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
22. 6. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily

Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když investory potěšilo rozhodnutí ropného kartelu OPEC, že...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit
22. 6. 2018 17:35

Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit

Rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu zvýšit těžbu ropy by mohla během letních měsíců zlevnit v ČR pohonné...
Ropa Komodity Pohonné hmoty
Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA
22. 6. 2018 17:19

Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru opět pohrozil Evropské unii zavedením cla na dovoz automobilů z...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Mezinárodní obchod
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
22. 6. 2018 17:03

Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově

Rusko a Jižní Korea pozorují postupné zlepšování situace na Korejském poloostrově, řekl po páteční schůzce se svým...
Rusko Jižní Korea Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
22. 6. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %

Pražská burza zakončila týden se ztrátou 0,03 % na 1 064,12 bodu. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Erste...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů
22. 6. 2018 16:31

Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů

Řecká letecká společnost Aegean Airlines podepsala s evropským výrobcem letecké techniky Airbus dohodu o koupi až 42...
Řecko Doprava
ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
22. 6. 2018 16:18

ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil vstup čínské státní společností CITIC Group do společnosti CEFC...
Čína Česká republika
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červnu…
22. 6. 2018 15:52

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červnu podle předběžných dat klesl na 54,6 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Prabos otevře na Ukrajině šicí dílnu, v Česku šiček ubývá
Prabos otevře na Ukrajině šicí dílnu, v Česku šiček ubývá
22. 6. 2018 15:28

Prabos otevře na Ukrajině šicí dílnu, v Česku šiček ubývá

Obuvnická firma Prabos ze Slavičína na Zlínsku rozšiřuje svoji výrobu na Ukrajinu, na začátku července tam otevře...
Prabos plus Akcie ČR
Ze světa investičních doporučení (22. června)
22. 6. 2018 15:15

Ze světa investičních doporučení (22. června)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
OPEC od července zvýší těžbu ropy asi o milion barelů denně
OPEC od července zvýší těžbu ropy asi o milion barelů denně
22. 6. 2018 14:58

OPEC od července zvýší těžbu ropy asi o milion barelů denně

Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodli, že od července zvýší těžbu asi o jeden milion barelů...
OPEC Ropa Komodity