Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018
|

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018

Bitcoin se dostane nad 60 000 dolarů, aby následně ztratil půdu pod nohama, Fed přijde o nezávislost a Apple ztratí titul největší veřejně obchodované společnosti světa. To je jen výběr z událostí, které by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2018 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další překvapivé scénáře by podle nich zahýbaly světem a finančními trhy?

Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA) Politika Bitcoin Kryptoměny Čína Volatilita Politika Evropská unie Evropa Jihoafrická republika Gender Apple Technologie Rizika Výhled na rok 2018

"Před rokem si řada lidí myslela, že letošek bude poměrně nestabilní, již kvůli nečekanému zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem či výsledku referenda o brexitu. Místo toho jsme zažili klidný rok, který vedl k nárůstu rizikových aktiv téměř po celém světě. V příštím roce se podle nás kyvadlo vychýlí na opačnou stranu ve prospěch výrazné nestability. Dlouhé období spokojenosti a klidu na trzích přispívá ke klíčení budoucí volatility, protože investoři podceňují skrytá rizika," upozorňuje John Hardy, vedoucí forexového oddělení Saxo Bank. "Možná se ve všem netrefíme, ale o to nejde. Naším úkolem je vyvolat diskuzi a zapřemýšlet, jakým směrem by se rok 2018 mohl ubírat."

Níže uvedené předpovědi nepředstavují oficiální předpovědi Saxo Bank pro trhy v roce 2018. Jedná se o možné události, které jsou málo pravděpodobné, a které by tak v případě naplnění mohly vyvést z rovnováhy celý trh, který víceméně odpovídá konsenzuálnímu výhledu.

1. Fed přijde o nezávislost, bude podřízen ministerstvu financí

Republikáni a demokraté v USA se před volbami, jež je čekají v polovině roku, perou o voliče slyšící na populistické sliby. Současně v zámoří chybí rozpočtová disciplína a daňové škrty budou znamenat obrovský úbytek příjmů, což se ještě zhorší, až Spojené státy spadnou do recese. Slabá ekonomika Fed zastihne nepřipravený, centrální banka tak nestihne adekvátně zareagovat nástroji měnové politiky. Fed se proto stane obětním beránkem slabé výkonnosti ekonomiky, chaosu na trhu s dluhopisy a zvyšující se nerovnováhy. Ministerstvo financí USA proto převezme krizové pravomoci a donutí centrální banku, aby zastropovala výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů na 2,5 %.

2. Bank of Japan se bude muset vzdát kontroly nad křivkou výnosů

Politika japonské centrální banky, jež má řídit křivku výnosů, závisí na globálních úrokových sazbách a nízkých výnosech. V roce 2018 to však nevydrží. S rostoucí inflací porostou i výnosy, výsledkem nakonec bude neuvěřitelný propad japonského jenu. Centrální banka se bude muset spolehnout na opatření podobná kvantitativnímu uvolňování. K nim ale sáhne až poté, co kurz amerického dolaru k jenu (USD/JPY) stoupne na 150 a poté prudce spadne na 100.

3. Čína přijde s ropnou měnou

Čína je největším dovozcem ropy a řada zemí produkujících černé zlato ho s radostí prodává za čínskou měnu. Vzhledem k tomu, že globální moc a dosah Spojených států upadají, a vzhledem k úspěchu komoditních futures postavených na čínském jüanu bude mít rozhodnutí šanghajské mezinárodní energetické burzy uvést na trh ropné futures postavené na jüanu obrovský úspěch. Představení petrojüanu bude znamenat více než 10% zhodnocení jüanu vůči americkému dolaru, a kurz USD/CNY se tak poprvé v historii dostane pod úroveň 6,0.

4. Prudký nárůst volatility po náhlém krachu burz

Světové trhy jsou plné neblahých předzvěstí, kolaps volatility ve všech třídách aktiv v roce 2017 nebyl výjimkou. Historická minima indexů VIX a MOVE doplněná rekordními cenami akcií a nemovitostí vytvoří pomyslný sud střelného prachu, který by mohl nečekaně explodovat. Index S&P 500 ztratí prakticky ve chvíli 25 % své hodnoty. Tato událost smete řadu fondů spekulujících na pokles volatility. Naopak do té doby neznámý obchodník spekulující na růst volatility dosáhne 1 000% zhodnocení a stane se ihned legendou.

5. Američtí voliči se ve volbách posunou výrazně doleva

Demografické změny v USA mimo jiné znamenají, že generace do 35 let nyní představuje větší skupinu než poválečná generace baby boomers. To bude mít dramatický vliv na politický vývoj v roce 2018. Odpor mladých voličů vůči Donaldu Trumpovi, prohlubující se propast nerovnosti způsobená republikánskou daňovou reformou a noví demokratičtí kandidáti, kteří se nebojí využít levicového populismu, jak jej využíval Bernie Sanders, způsobí, že v listopadu k volbám přijde velká část voličů. Demokraté směřují debatu od daňové reformy k výdajovým stimulům pro masy. Skutečný populismus znamená dávat peníze oněm 90 %. A k čertu s rozpočtovým schodkem. Výnosy 30letých amerických vládních bondů se dostanou nad 5 %.

6. Evropskou unii ovládne Rakousko-Uherská říše

Rozpory mezi zakládajícími členy EU a skeptičtějšími novými členy se v roce 2018 prohloubí do nepřekonatelné propasti. Poprvé od roku 1951 se politický střed Evropy posune od německo-francouzského spojenectví k zemím střední a východní Evropy. Obavy finančních trhů ze zablokování evropských institucí na sebe nenechají dlouho čekat. Koncem roku 2018 euro prudce posílí na nová maxima proti měnám zemí G10 a měnám řady rozvíjejících se trhů, avšak poté rychle oslabí na paritu s dolarem.

7. Bitcoin bude předhozen vlkům

Kurz bitcoinu v roce 2018 vzroste nad 60 000 USD a tržní kapitalizace bitcoinu se zvýší na více než bilion dolarů díky spuštění bitcoinových futures kontraktů v prosinci 2017. Nepotrvá to však dlouho a fenomén bitcoinu začne ztrácet půdu pod nohama, protože do hry vstoupí Čína a Rusko, které rychle zakáží kryptoměny neschválené na domácích trzích. Po dosažení maxima v roce 2018 bitcoin "zkrachuje" a do roku 2019 se jeho kurz ocitne v blízkosti své základní "výrobní" ceny 1 000 USD.

8. Jihoafrické jaro způsobí rozkvět JAR

V subsaharské Africe proběhne vlna demokratických změn. Vynucená rezignace dlouholetého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho na konci roku 2017 spustí vlnu politických změn v dalších afrických zemích. Jihoafrický prezident Jacob Zuma bude donucen odstoupit a Joseph Kabila v Kongu bude čelit řadě nečekaných demonstrací, které ho donutí uprchnout ze země. Hlavním vítězem bude Jihoafrická republika, ta se totiž stane premiantem rozvíjejících se trhů. Jihoafrické republice a satelitním ekonomikám v regionu to přinese jeden z nejsilnějších světových růstů.

9. Tencent srazí Apple z trůnu krále trhu

Čína zůstává nejlidnatější zemí světa s prudce rostoucím životním standardem. Nyní otevírá své kapitálové trhy a její reformní programy vyvolávají rostoucí zájem investorů. To je zřejmé zejména u čínských technologických akcií, kde cenné papíry společnosti Tencent vystřelily v roce 2017 o 120 %. Koncem roku 2017 se Tencent dostal mezi pět největších společností na trhu, jeho tržní kapitalizace se přiblížila k 500 miliardám dolarů, v jednu chvíli byla dokonce vyšší než market cap Facebooku. V roce 2018 Tencent zanechá ostatní společnosti daleko za sebou, cena jeho akcií vzroste o dalších 100 %, a firma tak s hodnotou výrazně přes bilion dolarů sebere prvenství Applu.

10. Ženy prorazí "skleněný strop"

Mladé generace žen už začaly dosahovat vyššího vzdělání než muži. Na amerických univerzitách například v bakalářském stupni promuje o 50 % více žen než mužů. Ženy také tvoří téměř polovinu absolventů obchodních škol. Přesto v roce 2017 mezi výkonnými řediteli firem v seznamu Fortune 500 bylo jen 6,4 % žen, i když v průměru vydělávají více než jejich mužští kolegové. Přichází však změna – ne proto, že by to bylo férové, ale z ryze praktického důvodu. Nárůst potenciálu žen je v tuto chvíli jediný způsob jak ve vyspělých zemích se stárnoucí populací zvyšovat produktivitu práce. V roce 2018 se šovinistické pánské kluby otřesou v základech a ženy se do konce roku dostanou do vedoucích postavení ve více než 60 z 500 společností v seznamu Fortune.

Zdroj: Saxo Bank
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
před 11 minutami

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
před 30 minutami

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus
BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
08:52

BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů, aby urovnal obvinění...
Auta BMW
Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými podniky

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými společnostmi. Náladu na trhu podpořily...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké…
včera v 21:42

Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké ztráty

Britský provozovatel kin Cineworld, který prostřednictvím své divize Cinema City působí rovněž v České republice, se...
Zábava a zábavní průmysl Evropské akcie Výsledková sezóna
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu

Výprodej na trzích s rizikovými aktivy, absence nových stimulačních nástrojů a rychlý nárůst počtu nových případů...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu
včera v 17:42

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Unipetrol převzal ve svém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku od dodavatele druhou část nové polyetylenové...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
včera v 17:30

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek
včera v 17:23

T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek

Operátor T-Mobile vybudoval za tři čtvrtletí 40 000 nových optických přípojek s rychlostí jeden Gbit/s. Do konce roku...
Telekomunikace Česká republika
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
včera v 16:50

Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta

Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR