Sazby a euro pod tlakem
|

Sazby a euro pod tlakem

Společná evropská měna je v posledních pěti letech spíše slabá, zatímco ta americká silná. Na jak dlouho?

Euro Americký dolar EUR/USD Forex (FX) Evropská ekonomika Eurozóna

Minulý týden měnový pár EUR/USD atakoval hladinu 1,12 a tento týden klesl pod ni. Podle parity kupní síly by se ale měl (podle odhadů OECD) jeho kurz pohybovat nad 1,30.

Proč tomu tak není? Může za to především odlišná fáze hospodářského cyklu, a tedy i měnové politiky centrálních bank v obou regionech. Evropská centrální banka udržuje extrémně uvolněnou politiku, zatímco Fed již sazby posunul blíže normálu.

Výše již podle nás dolarové sazby v tomto cyklu nepůjdou, jejich další pohyb předpokládáme naopak na nižší hladinu. Pro rok 2020 totiž předpokládáme v USA ekonomickou recesi.

To by mělo vést k posilování eura. Rovnovážných úrovní, jež indikuje parita kupní síly, ale v dohledné době dosaženo nebude. Kurz na konci letošního roku odhadujeme na 1,20 EUR/USD.

Aby euro výrazněji posílilo, potřebovalo by také vyšší eurové sazby. Depozitní sazba ECB zůstává již šestým rokem záporná. Banka by jistě uvítala uvolněnější fiskální politiku, aby mohla ze svého extrému alespoň mírně ubrat. Nicméně prostor pro podporu ze strany veřejných financí zůstává omezený, zadlužení zemí eurozóny totiž zůstává vysoké.

Autorem článku pro Hospodářské noviny z 24. dubna 2019 je hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Zdroj: Hospodářské noviny