SCANNZ: Varovný mix sazeb, cen realit a komodit
|

SCANNZ: Varovný mix sazeb, cen realit a komodit

SCANNZ je zkratka pro Švédsko, Kanadu, Austrálii, Norsko a Nový Zéland. Tyto země mají mnoho společného. Mimo jiné tvoří novodobou křehkou pětici vyspělého světa.

Realitní trh Nemovitosti Ekonomické a politické hrozby Švédsko Kanada Austrálie Austrálie Norsko Vyspělé trhy

Řeč je především o realitním trhu. Ceny rezidenčních nemovitostí v zemích SCANNZ rostou stále pomaleji, což po letech tržního večírku staví tyto státy do nepříjemného světla. Co kromě vývoje na realitním trhu mají společné? Jde o (relativně) malé ekonomiky s vlastní měnou a nezávislou centrální bankou, dále jsou to velice otevřené ekonomiky, pro něž jsou velice důležité komodity.

Současný problém SCANNZ spočívá v tom, že ani během globální recese jejich realitní trhy neprošly silnou korekcí. Silná pozice na trhu s komoditami těmto zemím umožnila nakopnout hospodářství, k čemuž dopomohlo i snižování sazeb centrálních bank. Korekce na komoditním trhu v letech 2014-2016 přiměla centrální banky k dalšímu tlaku na nižší sazby, což jen přiživilo spekulace na trzích s nemovitostmi. Ty se tak z nadhodnocených staly ještě nadhodnocenějšími.

Nemovitosti již nějakou dobu přestávají zdražovat. Ze současných hodnot je jen blízko k zahájení korekce. Co bude jejím katalyzátorem? Mohlo by to být zvyšování sazeb, ale také slábnutí hospodářského růstu.

Sazby centrálních bank v zemích SCANNZ v reakci na krizi v průměru klesly o čtyři procentní body. Snaha vyvážit pokles poptávky po komoditách a jeho dopad na domácí hospodářství přiměl měnové autority k dalšímu sesunu úroků. Možný pokles cen domů v kombinaci s vývojem sazeb na globální úrovni tak může mít na hospodářství SCANNZ výrazný negativní vliv.

Zdroj: Topdown Charts