Jak investovat, když je trh na maximu? 7 cest, po kterých se lze vydat
|

Jak investovat, když je trh na maximu? 7 cest, po kterých se lze vydat

Od března 2013, kdy index S&P 500 po dlouhé době překonal rekordní maximum, došlo k jeho posunutí již zhruba 150krát, jen letos více než 30krát. V první dekádě třetího tisíciletí přitom rekord padl pouze 13krát. V takové situaci musí být ohledně dalšího vývoje cen akcií obezřetný asi každý rozumný investor. Co dělat, když trh roste tak dlouho do nepoznaných výšin?

Americké akcie Světové akcie Státní dluhopisy Hotovost Diverzifikace investic Pravidla a doporučení pro investování

Dříve nebo později musí přijít obrat trendu, to je jasné. Zatím nikdo neví, kdy to bude, a podmínky v ekonomice to investorům příliš neusnadňují, ale je potřeba se jim přizpůsobit. Co tedy dělat, když jsou trhy dlouhodobě na vrcholu?

1. Rebalancování portfolia

Vyvážení jednotlivých složek v portfoliu je potřeba kontrolovat průběžně. Kdo si v roce 2009 sestavil portfolio v poměru 60 % americké akcie a 40 % americké státní dluhopisy, dnes bude mít 80 % peněz v akciích a 20 % v dluhopisech. Tak velký rozdíl v rizikovém profilu může být nebezpečný a v případě obratu trendu na trzích může způsobit velkou ztrátu. "Pro ty, kteří si nenajdou čas na rebalancování portfolia, nemá na začátku investování smysl řešit alokaci aktiv," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholz Wealth Management.

2. Rozšířené rebalancování

Akciový trh není pouze v USA. Zejména dnes, kdy se americkým akciím daří nadprůměrně, je potřeba zvážit alternativy. Evropské akcie jsou na tom v období po krizi výkonnostně výrazně hůře a mladé trhy rovněž. Investoři, kteří věří v navracení se cen k průměru či trendu, mohou zkusit "levnější" akcie mimo USA, u nichž je potenciál růstu vyšší (či možný propad méně výrazný). Kromě geografické diverzifikace je dobré se poohlédnout po méně výkonných sektorech, upřednostnit hodnotové akcie před růstovými a podobně.

3. V jednoduchosti je síla

Na trhu je k dispozici řada sofistikovaných zajišťovacích strategií, fondů a ETF zaměřených na spekulace na pokles (shortování) či nástrojů navázaných na index volatility amerických akcií VIX. Často však jde o komplikované nástroje, kterým nemusí každý rozumět, u nichž velkou roli hraje načasování. "Investoři mohou mít pravdu, ale nevhodné načasování, vyšší volatilita nebo vysoké poplatky mohou nakonec způsobit ztrátu," varuje Carlson. Nejjednodušším způsobem, jak se chránit proti výrazným propadům, je snížení rizika pomocí navýšení hotovosti či omezení akciové složky a nákupu kvalitních dluhopisů.

4. Dostatek hotovosti

Hotovost se hodí, když se na trzích dějí špatné věci. Nejhorší, co se může investorovi stát, je potřeba prodat akcie v nevhodnou dobu. Ti, kdo budou mít dostatek hotovosti, se nemusejí bát, že v případě nenadálých událostí budou prodávat akcie na dně. "Nízké sazby sice neumožňují zisky z držení hotovosti, ale klid v duši a vědomí, že propady na trhu nebudou znamenat nutnost omezení výdajů, mají nakonec větší váhu než pár procent výnosu," říká Carlson.

5. Průměrování nákladů a diverzifikace

Existuje jen málo strategií, které by se (zejména z psychologického hlediska) mohly vyrovnat průměrování nákladů v diverzifikovaném portfoliu. "Není to strategie, s níž se budete chlubit přátelům, ale investování v pravidelných intervalech bez ohledu na cenu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se vyhnout chybám či špatným rozhodnutím," tvrdí Carlson.

6. Strategie "kup a drž"

"Pokud bych měl parafrázovat Winstona Churchilla, strategie 'kup a drž' je nejhorším přístupem, když odhlédneme od všech ostatních," říká Carlson. Být dlouhodobým investorem na býčím trhu umí každý. Ale u strategie buy and hold je důležité být schopen nakupovat a držet i v dobách, kdy na trhu optimismus zrovna nepanuje. "Není to přístup pro každého, protože je to psychicky náročné, ale je to skvělý způsob, jak snížit transakční a daňové náklady a omezit chyby způsobené časováním trhu," doplňuje Carlson.

7. Využití síly trendu

Mnoho investorů nedokáže pochopit, že historická maxima na trzích jsou zpravidla následována dalšími historickými maximy. Tuto vlastnost lze využít investováním na základě trendů či momentových strategií. I v takovém případě je ale potřeba nastavit pevná pravidla a dodržovat je, aby se omezilo riziko chyb způsobených emocemi.

Každý z uvedených přístupů má svá pozitiva i negativa, ale je potřeba si uvědomit, že dokonalá strategie neexistuje. "Nejlepší, co můžete jako investor udělat, je vybrat si přístup, který vám nejvíce vyhovuje z psychologického hlediska. Ani nejlepší strategie na světě vám nebude k ničemu, když vám osobnostně nesedne," uzavírá Carlson.

Zdroj: Bloomberg