Skryté riziko pasivního a indexového investování
|

Skryté riziko pasivního a indexového investování

Pasivní a indexové investování je mezi drobnými investory stále oblíbenější. Lákavé jsou nízké poplatky i nižší volatilita. Žádná strategie ale není dokonalá.

Investiční strategie Ponaučení pro investory Investování ETF

Richard Bookstaber, autor knih A Demon Of Our Own Design nebo The End of Theory věnujících se ekonomice a finančnímu systému, pasivní a indexové investování srovnává s přírodou. "Když se podíváte, jak funguje příroda, uvědomíte si, že žádné dva objekty v ní nejsou totožné. Každá rostlina i živočich jsou unikátní. Když se ale podíváte na pasivní a indexové fondy, nenajdete mezi nimi velké rozdíly. Rozdílné je jen to, čím jsou 'vyplněné'," říká.

Skutečnost, že příroda je založená na nekonečném vývoji, má podle něj dobrý důvod. "Rostliny i živočichové se průběžné přizpůsobují změnám prostředí, v němž žijí. Změna podmínek pro ně automaticky neznamená konec," vysvětluje. "Když si ale uvědomíte, že finanční trhy jsou stejně tak prostředím, ve kterém 'žijí' různé investiční instrumenty a strategie, nelze si nevšimnout toho, že pasivní a indexové investování není schopné na případné změny tohoto prostředí reagovat."

Složené úročení dokáže zázraky, málokdo ale pozná jeho skutečnou sílu
Složené úročení je nezřídka označováno za osmý div světa. Přirovnání je to celkem trefné. A nejen proto, že díky němu lze dosáhnout mimořádně zajímavého zhodnocení investovaných peněz.

Bookstaber za velký problém považuje to, že se k pasivnímu a indexovému investování přiklání stále více investorů. "Snižuje se celková diverzita strategií, takže hrozí, že jakmile přijde nějaký nečekaný šok, trh nebude schopný jej absorbovat a zhroutí se."

Zdroj: rick.bookstaber.com