Skutečný krach akcií teprve přijde, říká investor, jehož strategie v březnu vydělala 4 144 %
|

Skutečný krach akcií teprve přijde, říká investor, jehož strategie v březnu vydělala 4 144 %

Když akciový trh roste, chci mít jen velice mírné ztráty. Když ale přijde krach, chci obrovské zisky, říká Mark Spitznagel, zakladatel investiční společnosti Universa Investments. Ta v březnu dosáhla zhodnocení 4 144 %, Spitznagel je ale přesvědčený, že jeho největší chvíle slávy teprve přijde.

Americké akcie Korekce na trzích Panika na trzích Investiční strategie

Strategie Universa Investments nabízí investorům ochranu před propady na trzích. Kdo by v minulém měsíci měl 96,7 % prostředků v indexovém fondu kopírujícím vývoj S&P 500 a 3,3 % prostředků ve fondu Universa Investments, dosáhl by navzdory více než 12,5% propadu S&P 500 díky jen těžko uvěřitelnému výsledku Universa Investments v souhrnu 0,4% zhodnocení.

Mark Spitznagel evidentně ví, o čem mluví a co dělá. O to větší pozornost by proto investoři měli věnovat jeho novému varování.

"Pokud bublina na akciových trzích nepraskne kvůli současné pandemii, najde se nakonec něco jiného", řekl Spitznagel v rozhovoru pro The Wall Street Journal a varoval, že "skutečný pád" cen akcií, který teprve přijde, smaže všechny zisky investorů za poslední desetiletí.

Odpovědnost za budoucí burzovní krach přitom podle něj ponesou centrální banky, které trhy dlouhodobě zaplavují levnými penězi, a tím akciovou bublinu stále přifukují.

Peníze z centrálních bank pomáhají (zatím) hlavně akciím
V polovině března to na globálních finančních trzích vypadalo tak trochu jako na podzim 2008 po pádu americké investiční banky Lehman Brothers nebo při evropské dluhové krizi v roce 2011. Nyní je lépe, i když nikdo nevíme, zda natrvalo, upozorňuje investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Zdroj: WSJ