Spořte jako pesimisté, investujte jako optimisté
|

Spořte jako pesimisté, investujte jako optimisté

Současná situace dává za pravdu jak těm, kteří si dlouhodobě budují finanční rezervu, tak investorům na akciových trzích. Opět se tak ukazuje, že nejlepší možnou volbou je zlatá střední cesta.

Spoření Investování Investiční strategie Ponaučení pro investory

Pokud se povodně, ale třeba i recese nazvou stoletými, neznamená to, že v takovém rozsahu přicházejí vždy pouze jednou za sto let, ale že k nim dochází v průměru jednou za sto let, tedy že šance, že přijdou, je jedna ku stu neboli 1 %. To není zase tak málo, když se nad tím zamyslíte.

Když stoletá katastrofa, přírodní či ekonomická, přijde, může to vypadat jako náhoda, opak je ale pravdou. Z toho si lze vzít ponaučení i pro svět financí. Buďte vždy připravení, že jasnou oblohu mohou ve vteřině zakrýt černá mračna. Chovejte se hospodárně, mějte přehled o svých výdajích a odkládejte si vždy nějaké peníze stranou, abyste měli určitou rezervu.

Na druhou stranu všichni investoři dobře vědí, že trhy v dlouhodobém horizontu v drtivé většině případů posilují. Proč toho tedy nevyužít, třeba pomocí pravidelného investování, při kterém nemusíte řešit, zda ceny na burzách zrovna rostou, nebo klesají. A neváhejte dlouho, čím dříve začnete, tím snadněji dosáhnete svých finančních cílů. Podaří-li se vám najít rovnováhu mezi spořením a investováním, máte (téměř) vyhráno.

Čas na trhu hraje ve váš prospěch, využijte toho
Investování není raketová věda. Zhodnocovat peníze na finančních trzích může prakticky kdokoli. Je ale potřeba vědět, jak na to. Tady je jedno zdánlivě nedůležité ponaučení, které má ale ve skutečnosti cenu zlata.
Zdroj: collaborativefund.com