Stará dobrá chamtivost v novém kabátě
|

Stará dobrá chamtivost v novém kabátě

To, co se dnes děje na Wall Street, nápadně připomíná něco, co již investoři jednou zažili. Před 18 lety to nedopadlo dobře. Bude se historie opakovat?

Technologie Facebook Amazon Apple Netflix Alphabet (Google) Korekce na trzích

Akcie Facebooku, Applu, Amazonu, Netflixu a Alphabetu působí na investory jako magnet. Objem prostředků, které investoři posílají do fondů investujících do technologických firem, je enormní. A nejde jen o "technologické" fondy, akcie internetových gigantů jsou zastoupeny i v portfoliích, která na technologie primárně necílí.

Jesse Felder stojící za blogem The Felder Report upozorňuje, že tržní kapitalizace sektoru cyklického spotřebního zboží v rámci indexu S&P 500 narostla od začátku letošního roku o 318 miliard dolarů. Jen Netflix a Amazon se ovšem zasloužily o přírůstek 375 miliard dolarů. Bez nich by se tedy market cap odvětví dokonce snížil.

Novodobá technologická horečka přitom začíná dostávat trhliny. Akcie Applu se obchodují s nejvyšším poměrem ceny k volnému cash flow firmy za několik let a průměrné roční tempo růstu tržeb v pětiletém horizontu je nejnižší v historii. Ukazatel beta akcií Alphabetu je 1,31, což znamená, že je titul o 31 % volatilnější než zbytek trhu, P/E Amazonu je neuvěřitelných 200, Facebook pálí miliardy dolarů na záplatování bezpečnostních děr a Netflix stále generuje záporné cash flow.

Wall Street zachvátila stejná chamtivost, která před 18 lety trh dovedla na okraj hluboké propasti. Tentokrát ale třeba nic podobného nehrozí, vždyť všichni říkají, že dnes je to jiné.

Zdroj: thefelderreport.com