Startuje výsledková sezóna. Co čekat od amerických firem (a jejich akcií)?
|

Startuje výsledková sezóna. Co čekat od amerických firem (a jejich akcií)?

V USA se v druhém dubnovém týdnu naplno rozeběhne výsledková sezóna za letošní první čtvrtletí. Oproti předchozím kvartálům může nastat méně typická situace, kdy firmy vykáží meziročně nižší zisky při vyšších tržbách, upozorňuje analytik Jan Šafránek z České spořitelny.

Americké akcie Výsledková sezóna Analytici ČS

Pokud by se naplnila očekávání trhu (a výsledky prvních zhruba 20 firem z indexu S&P 500, které již svá čísla oznámily, to potvrzují), šlo by o první meziroční pokles zisků od druhého kvartálu 2016. Aktuálně se čeká, že zisky na akcii spadnou o přibližně 2,5 %.

Během prvních tří měsíců roku přibývalo negativních varování od jednotlivých firem, což přispělo k postupnému zhoršení výhledů ze strany analytiků z původně předpokládaných zhruba +3 % na úrovni zisku na akcii.

Vývoj akciových indexů zatím spíše napovídá tomu, že jsou investoři přesvědčeni o další expanzi, a že pokles ziskovosti v uplynulém čtvrtletí byl tedy jen přechodný. Čeká se hlavně na rozuzlení problémů obchodního sporu USA a Číny a také na vyřešení odchodu Spojeného království, jež měly nepříznivý vliv na ekonomickou aktivitu v posledních měsících.

Je ale potřeba zdůraznit, že je americký akciový trh na dohled historickému maximu, což zvyšuje pravděpodobnost negativní reakce investorů na případně ne tak dobré hospodářské výsledky (trh zpravidla mírné překonávání odhadů vlastně předpokládá).

Lepší čísla by měly vykázat sektory veřejných služeb, zdravotní péče a nemovitostí. Meziročně slabší údaje se čekají zejména v energetice kvůli nižším cenám ropy. Pod tlak by se mohly dostat také technologické společnosti, které se potýkají s přebytkem zásob a poklesem cen čipů. Akcie technologických firem letos zaznamenaly silný růst, a proto mohou být náchylnější ke korekci než cenné papíry z jiných odvětví.

Zdroj: Česká spořitelna