Stavební výroba v ČR v červnu zrychlila meziroční růst na 7,9 procenta

Stavební výroba v Česku v červnu meziročně dále rostla, růst zrychlila na 7,9 procenta. V květnu po více než rok trvajícím propadu rostla o 5,8 procenta. V červnu si pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, polepšilo meziročně o 8,3 procenta a produkce inženýrského stavitelství, které zahrnuje třeba stavby silnic a železnic, stoupla o 6,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Meziměsíčně zůstala v červnu stavební produkce na stejné úrovni.

Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku byl meziroční propad stavební produkce dokonce větší než deset procent. "Stavební produkce v červnu navázala na dobrý květnový výsledek. Lépe si opět vedlo pozemní stavitelství, které se na rozdíl od inženýrských staveb porovnávalo s nižší srovnávací základnou," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

V červnu vydaly stavební úřady 8 232 stavebních povolení, meziročně o 4,9 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 44,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla zhruba o polovinu.

Počet zahájených bytů byl v červnu meziročně vyšší o 54,7 procenta, bylo jich 4 246. "V bytových domech rostl počet zahájených bytů téměř čtyřnásobně, když bylo zahájeno větší množství projektů napříč republikou, zejména v Praze, Libereckém a Jihomoravském kraji," podotkla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. V rodinných domech stoupl počet zahájených bytů o 9,2 procenta.

Počet dokončených bytů v červnu meziročně klesl o 8,5 procenta na 2 251 bytů. V rodinných domech byl pokles zhruba pětinový, naopak v bytových domech počet dokončených bytů o více než dvě pětiny vzrostl.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v červnu meziročně snížil o 0,8 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda oproti loňsku vzrostla o 6,7 procenta.

Analytici: České stavebnictví by letos mělo po loňském propadu vzrůst

České stavebnictví by letos po loňském propadu o 6,2 procenta mělo vzrůst v jednotkách procent. Výhodou je dostatečná zásoba práce, dolů ho naopak tlačí nedostatek pracovníků. Negativní je také nedostatek stavebních materiálů, který způsobuje jejich vysoké ceny. Uvedli to odborníci, které oslovila ČTK.

"Stavebnictví za červen vyslalo neutrální signál, když produkce meziměsíčně stagnovala. V meziročním srovnání to představuje růst o 7,9 %. Obecně je výsledek stavebnictví za první polovinu roku relativně příznivý a indikuje pro letošek růst stavební produkce kolem 4 %, což je s ohledem na předchozí ekonomický šok příznivý vývoj," poznamenal ekonom Michal Brožka z Komerční banky.

"Zatímco průmyslová výroba i pod nepříznivým tlakem rostoucích cen a nedostatku vstupů v červnu vzrostla, produkce ve stavebnictví tentokrát v meziměsíčním srovnání stagnovala. Ale i to stačilo na téměř osmiprocentní nárůst ve srovnání s loňským červnem. Nárůst výkonů přitom zaznamenává jak inženýrské stavitelství tažené veřejnými zakázkami, tak pozemní výstavba, která ovšem zatím zůstává stále pod úrovní roku 2019," uvedl analytik z ČSOB Petr Dufek.

Pozemní stavebnictví, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, v červnu meziročně vzrostlo o 8,3 procenta. Inženýrské stavitelství, které je tvořené hlavně výstavbou infrastruktury, se zvýšilo o 6,9 procenta.

"Výhled stavebnictví zůstává z pohledu nových zakázek pozitivní. Hlavním problémem stavebních firem zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků, který jim brání v dalším rozšiřování výstavby. V posledních měsících navíc pozici stavebních firem komplikuje prudký růst cen stavebních materiálů," doplnil Dufek. Některé komodity, jako jsou například železo nebo dřevo, meziročně zdražily více než dvojnásobně.

Podle generálního ředitele prodejce stavebnin Xella pro ČR a Slovensko Petra Markoviče je české stavebnictví silný a robustní sektor, cesta na předcovidové úrovně ale bude dlouhá. "Největším problémem byl nedostatek zahraničních manuálních pracovníků, který přetrvává i rok a půl po začátku epidemie. V posledních měsících pak prudce rostou ceny dovážených stavebních materiálů. To vše zasáhne především bytovou výstavbu, která poroste jen velmi pomalu a na předcovidové úrovně se nevrátí minimálně další dva roky," sdělil Markovič.

Ekonom z BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že práce na stavbách v současnosti připomínají jízdu v autoškole. "Šlape se na plyn, aby se dohnala zpoždění a uspokojila se vysoká poptávka, ale zároveň se šlape na brzdu kvůli předraženým a někdy i chybějícím stavebním materiálům. V důsledku tohoto vývoje vázne dokončování staveb a musí se navyšovat plánované rozpočty," dodal Křeček.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat

Videotéka

3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat