Stockman opět varuje: Akcioví býci si lžou do kapsy
|

Stockman opět varuje: Akcioví býci si lžou do kapsy

David Stockman se po nějaké době opět vyjádřil k americkému akciovému trhu. Býčímu scénáři nevěří, diplomaticky řečeno.

Americké akcie Ocenění Investiční guru

Americké akcie napravily velkou část ztrát, jež nabraly během únorové korekce. Optimismus ale podle Stockmana není namístě. "Trh si něco nalhává. Při vysokém ocenění a v desátém roce ekonomického cyklu je další růst zisků firem, většinou analytiků očekávaný, iluzí," uvedl v pořadu Futures Now na CNBC.

Jeho slova zazněla v době, kdy se v souvislosti s USA řeší hlavně cla na dovoz oceli a hliníku. Stockmana ale při zmínce o Bílém domě napadlo něco jiného. "Daňovou reformu, která byla schválena, si vlastně nikdo nemůže dovolit. Podle mě se ekonomika blíží k ledovci (iceberg), říkejme mu ale spíše dluhovec (debtberg). Ten číhá před námi," zmínil.

Čekat od reformy růst zisků firem je podle Stockmana bláhové. "Investoři zapomínají na to, že dojde k velkému konfliktu mezi finančními podmínkami a fiskální politikou. Výsledkem bude šok vyvolaný prudkou změnou výnosů na dluhopisovém trhu. Ta celý trh obrátí vzhůru nohama," řekl Stockman s odkazem na dopady politiky kvantitativního uvolňování. Americká centrální banka postupně zpřísňuje měnovou politiku, v bilanci má ale nadále cenné papíry za zhruba 4 biliony dolarů.

Stockman v posledních letech mnohokrát (a nutno říci, že neúspěšně) varoval akciové investory před dopady politiky Fedu. Loni v září například strašil 40-70% propadem burz, o pár měsíců dříve hovořil o hladině 1 600 bodů indexu S&P 500, což v té době mělo znamenat zhruba třetinový pokles cen akcií.

Nové varování je podle známého ekonoma jiné právě tím, že centrální banka začíná prodávat dluhopisy. "Investoři sledují centrální banku a budou její kroky do jisté míry následovat," doplnil Stockman, a naznačil tak, že výprodej na trhu s vládními dluhopisy USA ani zdaleka není u konce.

Zdroj: CNBC