Stratég: Americké akcie předvádějí výjimečné věci. Nepotrvá to věčně, poklesy ale stále jsou příležitostí nakupovat
|

Stratég: Americké akcie předvádějí výjimečné věci. Nepotrvá to věčně, poklesy ale stále jsou příležitostí nakupovat

Letošní rok je zatím na americkém akciovém trhu nebývale klidný. Ceny se pohybují jen minimálně a korekce je v nedohlednu. Zkušení investoři ale dobře ví, že volatilita umí vystrčit drápky nesmírně rychle.

Americké akcie S&P 500 Burzovní almanach Sezónnost trhů Korekce na trzích

Průměrná hodnota indexu VIX je letos mezi 11 a 12 body, což je za bezmála sedm měsíců nejméně v historii. A akciový index S&P 500 nezažil pokles o 5 % a více déle než rok, což je nejdelší doba za více než 20 let.

"Je to teprve pošesté od roku 1950, kdy široký americký akciový index déle než rok nezaznamenal pokles alespoň o 5 %. A současné období je nejdelší od roku 1995," upřesňuje Ryan Detrick ze společnosti LPL Financial.

Nevěří přitom, že by tato táhnoucí se série mohla pokračovat delší dobu. Srpen a září jsou podle něj historicky problematické měsíce. "Pravděpodobnost, že by za celý kalendářní rok akcie jako celek neztratily alespoň 5 % hodnoty, je extrémně malá," varuje Detrick. "Od roku 1950 v 91 % kalendářních let došlo k alespoň 5% pullbacku."

Ekonomický výhled je ale podle něj celkově příznivý a investoři by se neměli bát využívat případných poklesů k dokupování akciových pozic. A vedle solidního ziskového výhledu amerických firem to Detrick podporuje i historickými daty, podle kterých růsty o alespoň 8 % v prvním pololetí byla v 84 % kalendářních let následovány rally i ve zbytku roku, byť mírnější.

Zdroj: CNBC