Stratég: Vývoj na trzích nemá s fundamenty nic společného, otěže drží pevně centrální banky
|

Stratég: Vývoj na trzích nemá s fundamenty nic společného, otěže drží pevně centrální banky

Nakupovat v současnosti riziková aktiva je v podstatě šílenství, ale v době, kdy centrální banky otočily kormidlem měnové politiky zpět k většímu uvolňování, vlastně nemá logiku vůbec nic. Ve vysílání CNBC se v tomto smyslu vyjádřil stratég Peter Toogood ze společnosti Embark Group.

Světové akcie Americké akcie Centrální banky Emerging Markets

"Většina velkých hráčů na akciovém trhu je nyní LONG. Centrální banky pumpují peníze na trh, a tak vlastně ani nic jiného nezbývá. Zisky firem již nejsou relevantní, obchodníci si zkrátka jen užívají aktuální náladu a pozitivní momentum," uvedl Toogood v polovině prosince, kdy měly americké akcie před sebou ještě další růsty.

"Valuace akcií jsou vysoce nadprůměrné, v USA jedny z nejvyšších v historii. Ale bojovat s Fedem nemá smysl, a tak všichni pokračují v nákupech. A ten veselý tanec bude trvat, dokud bude hrát muzika," popsal situaci na trzích, která se v uplynulých deseti letech opakovala již mnohokrát, stratég z Embark Group, podle kterého se druhá fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou nebude podepisovat, dokud američtí voliči na podzim nevyberou příští hlavu státu.

Od Toogoodova vyjádření uběhly tři týdny plné historických maxim. V posledních dnech trh věnuje pozornost geopolitickému napětí na Blízkém východě a některým horším ekonomickým údajům (například indexu ISM v USA), z dlouhodobějšího hlediska jsou ale jeho slova nadále trefná. Uvidíme, kdy a jak (a na jak dlouho) se pomyslné ucho hodně utahaného džbánku utrhne.

Zdroj: CNBC