Svět, trh a psychologie: Co je dnes jisté?
|

Svět, trh a psychologie: Co je dnes jisté?

Guruů již bylo dost, na trzích i jinde. Stejně nakonec zjistíte, že své rady následují maximálně napůl a jsou náchylní dělat ty samé chyby jako všichni ostatní. Čemu tedy věřit? Pár jistot se i v nejistém tržním světě najde.

Rizika Psychologie Investování Ponaučení pro investory

Inovace a ekonomika mohou být na hony vzdálené. Twitter bezprostředně ovlivňuje geopolitickou situaci ve světě, ačkoli jeho tržní kapitalizace dosahuje jen asi 25 miliard USD.

Investování je jedna z nejjednodušších věcí, ale trhem zhusta hýbou lidé, kteří věří, že síla tkví naopak ve složitostech.

Schopnost měnit názor je mimořádná supersíla. Je tak snadné se přimět věřit úplné hlouposti, ale tak těžké přiznat si chybu,

Mezi nejbohatšími lidmi světa jsou i někteří mimořádně nenadaní, pokud jde o nakládání s penězi. Boháčům občas nevadí zbytečné ztráty, které chudší lidi dokáží zruinovat. Ve složitých situacích si chodívají pro radu k lidem, kteří to s nimi nemyslí nejlépe.

Prodavači opravdu často věří tomu, co prodávají. Není se co divit, potřeba platit účty a zálibně se sledovat v zrcadle umí být silnější než rozum. Je zkrátka jednodušší rozeznat hlouposti (nebo rovnou podvody) u ostatních než u sebe.

Jsou věci, které umí způsobit trvalou zaslepenost. Jde třeba o záměnu štěstí za (domnělou) dovednost nebo o to, že nad investičním rozhodováním občas vyhrávají skálopevné politické názory. Jistě vás napadne něco dalšího.

Mezi největší společenské problémy patří závislosti, dluhy, nedůvěra v média a špatná dostupnost bydlení pro široké vrstvy obyvatelstva.

Když budete lidem říkat to, co chtějí slyšet, můžete se v podstatě beztrestně mýlit prakticky donekonečna. Utvrzování se v názorech je daleko poptávanější komoditou než informace.

Některé věci, na první pohled neudržitelné či pomíjivé, jsou průlomové, akorát neodpovídají dosavadním trendům a zvyklostem. Na trzích je daleko snazší prohlásit strmý růst za novou bublinu, než jej označovat za začátek nového trendu. U bublin jde totiž o kariéru, zatímco v druhém případě působíte jako přehnaní optimisté.

Mnoho lidí se o trzích vyjadřuje skepticky, ale v samotném obchodování doufá v ty nejpříznivější scénáře. Znáte to, takové to o kázání vody a pití vína.

Zdroj: collaborativefund.com