Tahák pro investory
|

Tahák pro investory

Na trzích probíhají všelijaké obchody. Pro začátek si je rozdělme na dobré a špatné, což je vzhledem k dvoustrannosti každého takového počínání zároveň mimořádně přesné i lehce zavádějící.

Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory Chyby v investování Investování

Úvod bychom měli, hned to chce ale jedno upřesnění. Slovo obchod budiž chápáno jako v podstatě jakékoli rozhodnutí v rámci investičního procesu. Může tedy jít o alokaci aktiv, sestavování portfolia, výběr konkrétních titulů, investiční horizont, a to vše navíc ještě v konkrétním čase.

Každé takové rozhodnutí, a neplatí to jen na trzích, je o zvažování pro a proti. A protože každý obchod zahrnuje kupujícího a prodávajícího, zmíněná rozhodnutí generují vítěze a poražené.

Kdo by nechtěl být na vítězné straně, že? Nikomu se to nepodaří pokaždé, je ale fajn být úspěšný ve více než polovině případů. Pomůckou (nejen) pro začátečníky může být i malý tahák. Nejde o žádná železná pravidla, jsou to doporučení či kroky, které minimálně zvyšují pravděpodobnost úspěchu.

Je potřeba si uvědomit, že řada obchodů, jež se nakonec ukáží jako dobré, se někdy ve svém průběhu jeví jako mimořádně špatné (a někdy dokonce po velice dlouhou dobu). A naopak.

Pokud se ale se svými obchody budete převážně pohybovat v levém sloupci tabulky, dlouhodobě byste na tom měli být lépe, než když strávíte více času v její pravé části.