Technická analýza: Cena zlata se stabilizuje, býci ale ještě vyhráno nemají
|

Technická analýza: Cena zlata se stabilizuje, býci ale ještě vyhráno nemají

Po divokém začátku minulého týdne se zlatu podařilo stabilizovat nad kritickou podporou 1 850 USD za trojskou unci. Jednodenní stodolarový propad ceny vytvořil z pohledu technické analýzy vnější medvědí svíčku, neboť zlato utvořilo v jeden obchodní den několikatýdenní nejvyšší i nejnižší cenu zároveň a zavřelo v daný den poblíž minima.

Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice Investiční alternativy Technická analýza Komodity

Před týdnem jsem naznačoval, že se může aktuální primární cyklus změnit na medvědí. Prosincový kontrakt na zlato totiž spadl pod svou výchozí cenu a teorie cyklů říká, že pokud aktivum klesne pod počáteční cenu cyklu, cyklus se mění na medvědí a cena aktiva bude klesat až do konce cyklu. Jedinou útěchou může být, že zlato pod výchozí cenou cyklu zatím nezavřelo a trh propadl pouze o 3 dolary pod počáteční cenu cyklu, tudíž by se mohlo jednat o odchylku. Navíc spotové zlato podporu udrželo.

Cena zlata se v uplynulém týdnu vrátila pod psychologickou rezistenci 1 900 USD, ale nad ní se nachází hned několik dalších technických bariér.

  • Zaprvé jsou to 50denní a 100denní průměr, které se nyní začínají křížit, a to tak, že 50denní průměr klesá pod průměr 100denní. Tento signál je vnímán technickými obchodníky jako signál k prodeji.
  • Zadruhé se kolem hladiny 1 907 USD nachází bod kontroly (point of control) celé rotace trhu, měřeno od 24. září (počátek primárního cyklu) do současnosti. Ani zdolání této hladiny nebude jednoduché.
Investoři sázejí na zlato i v době vysokých cen kovu, koronavirus naopak nepřeje šperkům
Poptávka po zlatě v letošním třetím čtvrtletí klesla meziročně o 19 % na 892,3 tuny. Burzovně obchodované fondy investující do kovu zaznamenaly příliv prostředků, vlivem restriktivních opatření kvůli pandemii covidu-19 ovšem prudce klesla poptávka po zlatých špercích. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato (WGC).

Pokud by se zlatu podařilo dostat nad tyto rezistence a zavřít nad nimi v rámci týdne, býčí scénář bude stále ve hře. Nezdolání uvedených bariér zvyšuje pravděpodobnost dočasného poklesu ceny.

Pokud bychom na prosincový kontrakt na zlato aplikovali Fibonacciho retracement, který měří poslední velký růst ceny (od cenového dna 1 457 USD z poloviny března po vrchol 2 080 USD z poloviny srpna), uvidíme, že cena zlata klesla a zatím se drží nad linií 61,8 %. Propad pod ni by mohl v extrémním případě spustit výprodej až na 50% hladině retracementu na 1 773 USD. Ale silné cenové podpory jsou již na 1 820 USD a dále na 1 800 USD, kde se aktuálně nachází 200denní průměr (spotový trh má mírně odlišné hodnoty).

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.