Technický pohled: Jak americké volby a blížící se vakcína na covid-19 zahýbaly s cenami zlata a stříbra?
|

Technický pohled: Jak americké volby a blížící se vakcína na covid-19 zahýbaly s cenami zlata a stříbra?

Americký volební týden znamenal pro drahé kovy slušné zisky. Zlato v dolarech zakončilo o 3,9 % výše a cena stříbra se zvedla o 8,4 %. Veškeré zhodnocení však bylo eliminováno pondělní dramatickou otočkou na trzích, kdy se cena zlata propadla o 100 USD a unce stříbra zlevnila o 2,5 USD.

Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice Investiční alternativy Technická analýza Komodity Stříbro

Minulý týden jsem popisoval tři scénáře možného vývoje ceny zlata v nejbližší budoucnosti. A během posledních 4 obchodních dnů bezmála nastaly všechny tři. Cena zlata se nejprve po 2 měsících vrátila nad 50denní průměr. Růst ceny kulminoval u silné rezistence 1 940 až 1 960 USD. Následně však vlivem pondělního výprodeje cena spadla zpět k podpoře na 1 850 USD, přičemž spotový trh udrželo podporu na této ceně, ale prosincové futures klesly nepatrně pod tuto oblast.

Cena stříbra se i přes velký výprodej udržela nad minimem z 24. září i nad nejnižší cenou z 29. října, čímž vznikla býčí divergence mezi zlatem a stříbrem. Stříbro zatím nekorigovalo ani pod minimum z minulého týdne, což je dočasně povzbuzující faktor pro býky.

Poslední vývoj možné varianty zúžil na dva scénáře:

1. Zlato se potřebuje rychle vrátit k oblasti rezistence 1 940 až 1 960 USD za unci, aby byl zachován býčí vývoj. V ideálním případě prorazit vrchol z minulého týdne a pokračovat k psychologické hladině 2 000 USD.

2. Pokud se trh začne v následujících týdnech proobchodovávat skrze podporu na 1 850 USD, hrozí další sestup. Tento scénář nyní nelze vyloučit, jelikož zlato je v pozdní fázi 31měsíčního cyklu, který naposledy nastal v srpnu 2018 a jeho další dno má nastat v březnu 2021 (+/- 5 měsíců). Nyní jsme tedy již v časovém oknu pro takové dno.

Po mnohatýdenní stagnaci ceny proběhl v pondělí výprodej i na trhu se zlatem v českých korunách. Cena korigovala za den o 5 % níže. Tato situace byla celkem ojedinělá, neboť zlato prudce padalo, ale americký dolar stagnoval. Poprvé od března 2020 si zlato v korunách sáhlo na 200denní průměr. Předtím se na tomto průměru obchodovalo naposledy v listopadu 2018.

Po pondělním výplachu musí být trh s kovy solidně vyčištěný (zejména na LONG straně), ale pro další vývoj zůstává klíčovou otázkou, zda budou chtít techničtí obchodníci (zejména kategorie managed money) otevírat nové SHORT pozice. Pokud ano a uvěří příběhu o úspěšné chystané vakcíně, který měl být spouštěčem pondělního výprodeje, cena zlata v dolarech se zřejmě nyní jen částečně odrazí a v následujících týdnech bude korigovat níže (také do oblasti 200denního průměru).

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.