Technický pohled na S&P 500: Dlouhodobý růstový trend trvá, krátkodobé trhliny jsou ale stále výraznější
|

Technický pohled na S&P 500: Dlouhodobý růstový trend trvá, krátkodobé trhliny jsou ale stále výraznější

Kdyby teď byl silvestr, americký akciový trh měřený indexem S&P 500 by si připsal mírně ztrátový rok. Mírný pokles (včetně dividend 1-2 %) by ale bylo možné relativně chápat jako katastrofu, byl by to totiž nejhorší rok za uplynulou dekádu.

Technická analýza Americké akcie S&P 500

Z krátkodobého hlediska byl hluboký pokles minulý týden pro index S&P 500 celkem podstatný. V pátek se totiž akcie sesunuly pod trendovou linii a usadily se v pásmu důležité podpory. Tu v pondělí intradenně poctivě otestovaly, nakonec ale mírně posílily. To ale na střednědobém výhledu v podstatě nic nemění. Index je zhruba 11 % pod historickým maximem, tedy v korekci. Případný pokles o další 2 % by ale otevřel poměrně výrazný prostor pro další sestup.

Na týdenním grafu je trendová linie podpory zatím neporušená, aktuálně se dotýká zhruba hladiny 2 480 bodů. Ta leží asi 16 % pod historickým maximem. A to je také hranice, na níž se dlouhodobě stále ještě býčí vyznění grafu změnilo na jasně medvědí.

Volatilita provázející letošní obchodování je jednou z mála věcí, na níž se analytici a stratégové po extrémně klidných kvartálech roku 2017 shodovali již ve výhledech na letošní rok. Americké akcie si ještě určité zakolísání "jižním směrem" mohou dovolit, býci by ale neměli pokoušet osud. Pokud by se opakovalo něco takového jako v letech 2015-2016 (po extrémní volatilitě dlouhá rally), mohl by být rok 2019 pro investory skvělý. Ale historie se nikdy neopakuje, maximálně rýmuje, jak rádi říkají anglosaští tržní experti.

Zdroj: Agora Financial