Technologický sektor již neexistuje, ocenění akcií to začíná reflektovat
|

Technologický sektor již neexistuje, ocenění akcií to začíná reflektovat

Akcie velkých technologických společností se obchodují s jedněmi z nejnižších prémií vůči celému trhu v historii. Stratég z INTL FCStone Vincent Deluard má jasno, proč tomu tak je.

Technologie Americké akcie Ocenění P/E Facebook Amazon Apple Netflix Alphabet (Google)

"Technologie jsou všude, takže lze úspěšně pochybovat o tom, zda ještě vůbec existuje něco jako technologický sektor. A pokud přistoupíme na to, že technologický sektor přestal existovat, je potřeba si přiznat, že vysoké ocenění akcií, jež do něj dříve spadaly, není ničím ospravedlnitelné," říká Deluard.

Veřejně obchodované společnosti označované jako technologické se nyní obchodují s jedněmi z nejnižších prémií vůči trhu v historii. Ukazatel P/E akcií Facebooku, Applu, Amazonu, Netflixu a Alphabetu jen za poslední dva roky spadl o více než 60 %.

"Dříve platilo, že takzvaně technologické společnosti využívaly technologie, o kterých si jejich konkurence mohla nechat jen zdát. To ospravedlňovalo jejich vysoké relativní ocenění. Jak dnes ale může obstát ocenění akcií Netflixu nebo Tesly, když jejich modely přebírají i 'netechnologické' firmy, jako jsou třeba Walt Disney nebo BMW?" pokračuje Deluard.

Současně upozorňuje, že takzvaně technologické společnosti narážejí na strop v oblasti růstu. Společnosti, jež v různých oblastech způsobily revoluci, získaly na většině trhů dominantní podíly. Tyto trhy jsou již navíc většinou nasycené, takže prostor pro další expanzi se zmenšuje.

"Podívejme se na Google. Na většině trhů již má společnost dominantní postavení. Přitom však platí, že například ve Spojených státech výdaje na reklamu dosahují dlouhodobě 3 % HDP. Z mého pohledu mají technologické podniky hlavní růst za sebou a i toto začíná jejich ocenění odrážet," dodává Deluard.

Zdroj: The Atlantic