Těchto 10 amerických firem má nejvíce hotovosti
|

Těchto 10 amerických firem má nejvíce hotovosti

Americká ekonomika se potýká a bude potýkat s dopady pandemie koronaviru a opatření, která mají pomoci situaci zvládnout. Podpora ekonomiky je pasivní jak ze strany Fedu, tak administrativy. I tak ale bude pro jednotlivé firmy podstatné, jak budou schopny překlenout (případně využít) náročné období. Zásoby hotovosti jim v tom mohou jedině pomoci.

Americké akcie Investiční tipy Akciové tipy Microsoft Alphabet (Google) Berkshire Hathaway Apple Facebook Amazon Ford Oracle Cisco Systems Hotovost

O tom, jak podstatná je hotovost, se přesvědčují nejen americké společnosti již minimálně měsíc. Potřeba vyplácet zaměstnance i v době, kdy tržby v některých odvětvích doslova zamrzly, udržovat výrobu a splácet půjčky - to jsou jen některé z faktorů, které v posledních týdnech připomínají, jak podstatné je svůj byznys připravovat během úspěšných let na možné šoky.

Firmy, které to nedělaly, to již zhusta pocítily, jakkoli se opět v bleděmodrém vrací do hry téma morálního hazardu. Některé firmy jsou zkrátka příliš velké a důležité na to, aby je vlády nechávaly padnout, a tak si nyní většinou situace řeší veřejným pokáráním za příliš masivní odkupy vlastních akcií v uplynulých letech (mnohdy na dluh) a pozastavením výplat dividend. Nemluvě o nákupech firemních dluhopisů centrální bankou.

Rekordní zájem o (některé) firemní dluhopisy aneb Jak se biblické pravdy vracejí do tržní hry
Velké společnosti s dobrou reputací, namátkou farmaceutický obr Pfizer, zábavní konglomerát Walt Disney nebo Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, v březnu i přes paniku na trzích vytáhly z investorů 244 miliard dolarů. Ostatní zírají do propasti.

Pomoc vlády se může týkat i firem, které mají (nominálně) poměrně velké zásoby hotovosti. V seznamu deseti amerických společností s největší hotovostí (data ke konci roku 2019) tak najdeme například i Ford, který v současnosti jistě nepatří k firmám, které "by si pískaly". Nechybí pak žádná z největších veřejně obchodovaných firem z technologického (a v současnosti vlastně i stále více spotřebitelského) odvětví.

Některé z nich již také pozastavily dividendu (nejvíce Ford, ani to ale neochránilo rating společnosti od sražení mezi junk). Hluboké propady americké (a globální) hospodářské výkonnosti nepochybně zasáhnou byznys většiny z uvedených, velké množství peněz ale u řady z nich také zvýrazňuje potenciál možných akvizic za v současnosti výrazně atraktivnější ceny (v případě Berkshire Hathaway pak přímých investic po několika letech, kdy si Warren Buffett stěžoval, že na trhu zkrátka nejsou přiměřeně oceněné příležitosti).

společnost hotovost (na konci roku 2019)
Microsoft 136,6 miliardy USD
Berkshire Hathaway 128,2 miliardy USD
Alphabet 121,2 miliardy USD
Apple 106 miliard USD
Facebook 53,2 miliardy USD 
Amazon 43,7 miliardy USD 
Ford Motor 37,3 miliardy USD
Oracle 35,7 miliardy USD
Cisco Systems 33,4 miliardy USD
Bristol-Meyers Squibb 32,5 miliardy USD
Akcie možná nejsou až tak levné, investičních tipů se ale rojí desítky
Nižší valuace globálních akcií v čele s těmi americkými vedou část expertů k přesvědčení, že je právě nyní vhodná doba k nákupu těchto cenných papírů. Tito odborníci by přitom nejspíše většinou podepsali, že ocenění jako takové není zrovna spolehlivý indikátor pro takzvané časování trhu. Některé tituly ale možná za zvážení stojí, a to právě z důvodu mimořádně specifické ekonomické a tržní situace.

Zdroj: 247wallst.com