Koronavirus

TÉMA: KORONAVIRUS


Svět děsí koronavirus SARS-CoV-2 a jím způsobovaná nemoc covid-19. Pandemie, jež se začala šířit z města Wu-chan v čínské provincii Chu-pej, dopadá tvrdě na ekonomiku i finanční trhy. Jak rychle nákaza postupuje a jde z pohledu investorů spíše o hrozbu, nebo příležitost k nákupům?

 

Koronavirus - původ, symptomy nemoci covid-19, jak se chránit proti nákaze

 

Šíření koronaviru ve světě

 

Koronavirus v Investorském magazínu

Investorský magazín: Kolaps cen ropy, rady Petra Koblice a emerging markets jako atraktivní akciová volba
Když už si všichni mysleli, že ceny ropy nemůže potkat nic horšího, přišel nový šok. Co znamená kolaps ropného trhu pro energetický sektor, spotřebitele nebo třeba akcie ČEZ? I tomu se věnuje aktuální Investorský magazín, ve kterém dále krátkodobým obchodníkům poradí sám šéf pražské burzy a dozvíte se, co udělá koronavirová krize s dluhy jednotlivých zemí. Nechybí také strategický pohled na světové akcie a ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Investorský magazín: Současné tržní turbulence podle Jána Hájka, kolik nakupovat zlata a jak přežít home office
Investoři zažívají na trzích jedno z nejvíce volatilních období v historii. Jak touto dokonalou bouří proplout? S navigací vám pomůže aktuální Investorský magazín, který také představuje aspiranta na graf roku, radí, v jaké gramáži kupovat fyzické zlato a jak zvládnout práci z domova. V závěru nechybí stručný ekonomický kalendář na další obchodní týden.
Investorský magazín: České nemovitosti v době (po)koronavirové
Co čeká české nemovitosti, až skončí karanténa? Scénářů je několik, ale ani jeden zatím neslibuje rychlý návrat situace, ve které trhu dominují kupci. Hlavní téma Investorského magazínu doplní návod, jak přežít útok medvěda, závěr pak jako vždy patří ekonomickému výhledu na nový obchodní týden.
Investorský magazín: Jak hrát volatilitu na trzích?
Volatilita je v krátkodobém horizontu postrachem zejména konzervativnějších investorů. Těm, kteří se jí nebojí, ale může být dobrým pomocníkem při diverzifikování portfolia. Jak na to, radí aktuální Investorský magazín. Tržní mozaiku doplňují kryptobankomaty, zajímavosti z burzovního almanachu a pár poznámek k tržní korekci. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
Investorský magazín: Koronavirus jako hrozba pro trhy a ekonomiku
Nákaza čínským koronavirem v severní Itálii a mnoha dalších zemích srážela na konci února ceny akcií prakticky denně o několik procent. Onemocnění COVID-19 a jeho možné ekonomické a tržní dopady jsou hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu, který doplňuje nadějný výhled pro ceny elektřiny, a tedy i akcie ČEZ. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

 

Koronavirus a ekonomika

Rychlé otevření ekonomiky a návrat k normálu? Zkušenost z Wu-chanu nemůže být rozdílnější
Lidé po celém světě čekají, až jejich vlády oznámí, že se podařilo zastavit šíření koronaviru a že se lze vrátit k běžnému životu. Ale čínské město Wu-chan je důkazem, že normální stav může být hodně daleko. O současné situaci ve velkoměstě, jež bylo prvním ohniskem globální pandemie, píše zpravodajský server CNN.
COVID-19 a data z ekonomiky aneb Nenechme se mýlit
Již známe první odhady vývoje HDP za první čtvrtletí, a tedy i odhady toho, jak ekonomiky v té době postihla pandemie nemoci COVID-19 a s ní související opatření na ochranu zdraví lidí. V Číně ekonomika mezičtvrtletně anualizovaně poklesla o téměř 40 %. Ve srovnání s tím data z eurozóny a USA působí relativně pozitivně. Nenechme se ale mýlit, píše hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Koronavirus, ekonomika a akcie: 3 potenciální problémy pro příští měsíce a roky
Minimálně v Evropě se podařilo koronavirus dostat pod kontrolu. Svět ale ještě rozhodně nemá vyhráno. Zde jsou tři velká rizika, kterým teď v souvislosti s koronavirem ekonomika a akcie čelí.
7 grafů: Jak koronavirus (zatím) dopadá na ekonomiku?
Makroekonomická data jsou občas "sto let za opicemi". Nic moc lepšího ale nemáme po ruce.
KONTEXT: COVID-19 připomněl (ne)schopnost politiků. Firmy se přizpůsobí
Globální obchodní režim se (z)mění, COVID-19 zapůsobí jako urychlovač. Pandemie totiž naplno odhalila slabá místa dlouhých výrobních řetězců, která budou kvůli metamorfóze světového hospodářského i politického řádu stále častěji pod tlakem. Podrobnosti jsem probíral s ekonomickým konzultantem Rogerem Toozem, jedním ze zakladatelů mezinárodní politické ekonomie, a nabízím to nejpodstatnější z jeho vyjádření.
Jak odhadnout dopady pandemie na ekonomiku? Čína jako možné okno do budoucnosti
Stejně jako v případě nástupu pandemie slouží Čína jako příklad a zdroj dat pro stanovování odhadů toho, jak na tom bude ekonomika poté, co se ji podaří postupně otevřít po přísných preventivních opatřeních v rámci boje se šířením nemoci COVID-19, píše analytik František Táborský z Komerční banky.
Jak COVID-19 (ne)změní ekonomiku aneb Najdeme potřebnou kázeň?
Dělat alespoň trochu rozumně spolehlivé prognózy ekonomického vývoje pro letošní rok je extrémně obtížné. Jednodušší může být paradoxně stanovení prognózy pro vzdálenější horizont. Například může mít smysl hledat odpověď na otázku, jaké dopady nynějšího dění na ekonomiku budou trvalé, tedy co "s námi" zůstane i poté, co pandemie odezní a růst ekonomiky se dostane do normálu.
Koronavirus a ekonomika: Rány se zacelí, jizvy ale zůstanou
Analytici věří, že podaří-li se pandemii způsobenou koronavirem porazit relativně brzy, mohlo by poměrně svižné být i hospodářské oživení. Jenže zatímco ekonomické rány se zacelí, jizvy zřejmě zůstanou.
Zaostřeno (nejen) na Čínu aneb Hrozí mladým ekonomikám kvůli koronaviru dluhová krize?
Pandemie koronaviru otřásá světovou ekonomikou a rozvíjející se ekonomiky nejsou výjimkou, naopak. V rámci debaty z cyklu ABCD investora se Roman Chlupatý bavil s ekonomem Michalem Brožkou z Komerční banky o tom, jak budou ovlivněna data z Číny prudkým zastavením výroby v prvním kvartálu a jak náročné právě v případě druhé největší ekonomiky světa modelovat budoucí vývoj, už kvůli její transformaci a postupnému otevírání se světu. Na úvod ale byla řeč o tom, zda mladým ekonomikám obecně v současnosti hrozí dluhová krize.
Dopady koronaviru na českou ekonomiku: Kdy přijde oživení a jak silné bude?
Pandemie COVID-19 již dávno není záležitostí Číny, koronavirus drtí především USA a velké Evropské země jako Španělsko, Itálii, Německo a Francii. Vládní opatření v boji se šířením viru se dramaticky podepisují na ekonomických vyhlídkách. Patrné to bude zejména v číslech za první a druhé čtvrtletí letošního roku. Ve výhledu oživení hraje klíčovou roli čas - pokud se vládní opatření začnou odbourávat v průběhu druhého kvartálu, hospodářská situace by se během letních měsíců měla stabilizovat a závěrečné čtvrtletí by již mělo být ve znamení nastupujícího oživení.
Hra s písmeny aneb Jak může probíhat oživení po koronavirové recesi
Bude to U? Nebo V? Možná W? Předpovědi ekonomického oživení po ukončení omezení pohybu, které má zabránit šíření koronaviru, vypadají jako písmenková polévka. Litery přitom naznačují, zda očekávat rychlé, pomalé oživení, nebo dokonce opětovný pokles, píše agentura Reuters.
Michal Stupavský (Conseq IM): Propad HDP bude hluboký, výsledky firem koronavirus zasáhne hlavně ve druhém čtvrtletí
Míra poklesu výkonu ekonomiky minimálně v letošním prvním pololetí překoná propady z doby finanční krize v letech 2008-2009. Výsledky firem v prvním čtvrtletí ještě nebudou pandemií koronaviru zasaženy až tak výrazně, nejhorší meziroční pád lze čekat až ve druhém kvartálu, říká investiční stratég Michal Stupavský z Conseq Investment Management.
WSJ: Proč sezónní chřipka nepotápí ekonomiku jako covid-19?
Jak jeden stát za druhým vyhlašuje omezení pohybu svých obyvatel se zdrcujícím dopadem na místní ekonomiky, vyvstává na mysli řady skeptiků otázka: Jen v Americe dostanou každý rok chřipku miliony lidí a desítky tisíc jich na ni zemřou, proč se tedy i kvůli chřipce společnosti neuzavírají? Otázku si položil list The Wall Street Journal.
Studie OSN: Virus může uvrhnout asi půl miliardy lidí do chudoby
Ekonomické dopady koronavirové krize by mohly uvrhnout zhruba půl miliardy lidí do chudoby. Vyplývá to ze studie Organizace spojených národů. Chudoba tak podle expertů zaznamená první celosvětový vzestup za 30 let, studie předpokládá nárůst počtu lidí žijících v chudobě o 400 až 600 milionů.
Roger Tooze: Deglobalizace probíhá, koronavirus ji může urychlit
Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byla a stále jsou globální, pandemie COVID-19 a před ní i napětí v mezinárodním obchodu ale připomínají, že globalizace může bolet. Firmy se tak mohou napříště více soustředit na dodavatele regionální, upozorňuje ekonomický konzultant Roger Tooze, jeden ze zakladatelů globální politické ekonomie.
Koronavirus opět pohřbil všechny jistoty. Ve hře je svět v podobě, jak ho známe
Když pominula recese vyvolaná finanční krizí z let 2007 a 2008, nebylo daleko k tomu, aby se na univerzitách začaly pálit učebnice ekonomie. Všechno, čemu jsme dosud věřili, je minulostí, říkali odborníci. Netrvalo to dlouho a je tu další "game changer". Koronavirus.
Koronavirus jako "neviditelná" pěst, která může Trumpa srazit z prezidentského křesla
Šíření wuchanského koronaviru a jím způsobované nemoci COVID-19 by mohlo dokázat to, o čem američtí demokraté dlouho sní a co nesvedli ani za pomoci ústavní žaloby na hlavu Spojených států.
ANKETA: Co může epidemie koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?
Několika českým tržním expertům jsme rozdali poměrně jednoduchou a očekávanou anketu. Co bude šíření koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?
KONTEXT: O koronaviru, (de)globalizaci a lidech
Koronavirus se stává stéblem lámajícím velbloudí, respektive býčí hřbet. Roky trvající spekulace o tom, který ze strašáků ukončí historicky nejdelší jízdu v historii, mohou mít rázné rozuzlení v podobě iracionální obavy z neznáma. To přitom neznamená, že se nemůžeme dočkat smrtící pandemie. Byla by ale jen střípkem do komplexní mozaiky.

 

Koronavirus a trhy

Sektor biotechnologií (nejen) v době pandemie koronaviru pohledem Jána Hájka (Top Stocks)
V rámci jednoho z expertních výhledů, které každé pondělí streamujeme na YouTube, jsme nechali nezodpovězenou otázku jednoho z diváků, kterého zajímaly biotechnologie jako sektor. O komentář odvětví v době koronavirové pandemie jsme požádali Jána Hájka, který v portfoliu fondu Top Stocks dlouhodobě dává sektoru biotechnologií výrazný prostor.
Koronavirová krize zpomalí trh s nemovitostmi. Míra případného poklesu je ale ve hvězdách, říká ekonom
Některé segmenty realitního trhu nepochybně kvůli pandemii koronaviru prodělají pokles, například trh s nájmy, zejména těmi krátkodobými. Pokud se ale podaří ekonomiku rychle vrátit na růstovou trajektorii, nemovitostní trh by neměl zaznamenat žádný výrazný propad, uvedl v rámci dubnové debaty z cyklu ABCD investora ekonom Michal Brožka z Komerční banky.
Jak COVID-19 ovlivní finanční poradenství?
Epidemie koronaviru a opatření, která jsou v souvislosti s ní přijímána, dopadají i na trh finančního poradenství. Potřeby klientů se mění a stejně tak i i jejich finanční situace. Nabízíme několik trendů, na které musejí finanční poradci reagovat.
5 stop, které na trzích a v ekonomice zanechá koronavirus
Ať už nakonec koronavirus zmizí, nebo se z jím způsobované nemoci covid-19 stane běžné sezónní onemocnění, jedno je jisté. Na trzích a v ekonomice budou stopy po současné pandemii patrné ještě dlouho, ne-li napořád. Zde je výběr pěti nejvýraznějších.
Gundlach: Teď není čas naskakovat do akciového vlaku, trh podceňuje sociální rozvrat vyvolaný vysokou nezaměstnaností
Americký akciový trh může opět testovat březnová minima. Investoři podceňují možné dopady prudkého nárůstu míry nezaměstnanosti na stabilitu společnosti. O práci přitom za několik posledních týdnů přišlo přes 25 milionů Američanů, upozorňuje Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital. Sám proto aktuálně sází na pokles akciového trhu v USA.
Akcie ožily, Wall Street ale hýří (i) pesimismem
Chaos v ekonomice se v posledních dnech projevuje také na akciových trzích, kde sice indexy přidaly po rychlém propadu již desítky procent, ovšem analytici zhusta pokračují ve snižování investičních doporučení.
Může koronavirová akciová rally pokračovat?
Americký akciový index S&P 500 po dramatických propadech ožil a za 15 dnů posílil o více než 27 %, v tak krátké dob nejvíce od roku 1933. Jde o důkaz víry investorů v lepší zítřky, nebo jen o takzvaný odraz mrtvé kočky?
Cyklus tržní nálady: Jak je na tom akciový trh v době koronavirové?
Když akcie prudce oslabily na konci roku 2018, aby se rychle vzpamatovaly a pokračovaly v růstu hned zkraje roku 2019, byl trh podle všeho ve fázi ztráty víry a nadějí (angličtina pro to má trefný výraz disbelief). Do jaké fáze se posunul cyklus tržní nálady, jak jej před mnoha lety zpopularizoval Justin Mamis, v prvním čtvrtletí 2020?
Koděra (Patria Finance): Technologie se díky charakteru byznysu zvládají vypořádat s krizí nejrychleji, proto má smysl do nich teď investovat
Sektor technologií v USA se po poslední finanční krizi dokázal, pokud jde o ceny akcií, vzpamatoval nejrychleji a nejvýrazněji. Schopnost firem pružně reagovat na nové podmínky v době koronavirové pandemie, k tomu třeba i částí investorů vítaná střídmá uhlíková stopa. Aktuální burzovní atraktivitu technologického odvětví v rámci debaty z cyklu ABCD investora nejen těmito argumenty vykreslil makléř Roman Koděra ze společnosti Patria Finance.
Miroslav Plojhar (ČS): Slabší koruna v době koronavirové krize působí jinak, než jsme zvyklí
V době, kdy se velká část ekonomiky zastavila, je slabší koruna pro firmy (a nakonec i pro spotřebitele) spíše problém. Eurové úvěry se fakticky nafoukly o desetinu, podpora pro export to vzhledem k situaci také není. Na trhu s korunou je navíc nízká likvidita, a tak mohou přijít další výrazné pohyby. Nejpravděpodobnější je ale vývoj kurzu EUR/CZK víceméně do strany, říká Miroslav Plojhar, investiční stratég z České spořitelny.
Tomáš Jandík (REICO): Dlouhodobé nemovitostní strategie koronavirus příliš nezasáhne, největší starosti budou mít hotely
Pandemie onemocnění COVID-19 a preventivní opatření vlád dopadají na globální ekonomiku. Budou cítit i na trhu s nemovitostmi, a to z několika důvodů. Nejen o nich jsme hovořili s Tomášem Jandíkem, předsedou představenstva REICO investiční společnosti České spořitelny.
Jaké (ne)čekat dopady COVID-19 na české akcie?
Pražská burza není imunní vůči propadům na globálních trzích. Je ale pozitivní, že ani jako rozvojový trh neztrácí výrazněji než trh v USA. Jak pandemie koronaviru a s ní související preventivní opatření ovlivňují byznys jednotlivých firem, se kterými se obchoduje na burze v Rybné?
Koronavirus jako druhé 11. září: Pokud vás nesemele strach, můžete na současných propadech vydělat
Jako blesk z čistého nebe na trzích udeřil koronavirus. Někteří investoři nevydrželi a z burz se stáhli. Ti, kdo sedí na hotovosti, ale mohou současné situace využít. Pokud tedy mají odvahu. David Merkel, investiční poradce a majitel společnosti Aleph Investments, současnou situaci přirovnává k 11. září.
KONTEXT: Velký dluhopisový masakr koronavirem aneb Pozor na junk v portfoliu
Nesplácených vysokovýnosových dluhopisů bude letos třikrát více než loni, vyplývá z aktuální analýzy S&P Global Ratings, podle které délka očekávané koronavirové recese nakonec může míru defaultů vyhnat až na 13 %. Část trhu i proto hovoří o tom, že krize po roce 2007 byla s tím, co se blíží, dětskou hrou.
Jim Cramer: Kupujte akcie firem, bez kterých se nedá (ani v recesi) žít
V době, kdy trhy opakovaně za den ztrácejí pět nebo deset procent, přestává mít smysl investovat do celého akciového indexu. Tak totiž držíte v portfoliu jak vítěze, tak poražené, přičemž těch druhých je v tu chvíli výrazně více. Když se ekonomika zastavuje, má smysl vybírat tituly spojené s těmi nejnutnějšími lidskými potřebami. Ve vysílání CNBC to investorům vzkázal excentrický komentátor a investor Jim Cramer.
Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Pandemii koronaviru zvládneme, nejvíce jsou teď na trhu potřeba klid a trpělivost
Prožili jsme hluboké krize, třeba bankrot Ruska nebo pád Lehman Brothers. Propady byly značné, důvěra v trhy se ale nakonec vždy obnovila. A podobné to bude i v případě pandemie COVID-19 a jejích ekonomických dopadů, shodují se Jan Sýkora, partner společnosti WOOD & Company, a Vladimír Jaroš, výkonný ředitel firmy.
Svědectví z Itálie: Trh hraje s investory tvrdou hru. Kdo chce přežít, musí se přizpůsobit, říká Sergio Zora
Milánská burza zažívá jedno z nejhorších období ve své historii. Místní makléři ale vidí světlo na konci tunelu. Podle Sergia Zory, šéfa milánské pobočky makléřské společnosti WOOD & Company Financial Services, italský zdravotnický systém nekolabuje, epidemie koronavirové nákazy v Itálii brzy vyvrcholí a investoři by již měli selektivně kupovat kvalitní akcie.
Současné propady jsou novinkou i pro Buffetta. Legenda ale i tak zůstává v klidu
Warren Buffett v rozhovoru pro Yahoo! Finance řekl, že i v jeho 89 letech je pro něj současná situace novinkou. Investorům ale doporučuje zůstat v klidu.
Propady na pražské burze kvůli koronaviru souvisí s likviditou titulů, v USA došlo ke zreálnění valuací
Propady na pražské burze způsobené zprávami kolem šíření wuchanského koronaviru by pro dlouhodobé investory neměly být důvodem k prodeji českých akcií. Ve Spojených státech došlo ke zreálnění valuací akcií, je ale potřeba mít na paměti, že jsme ještě neviděli reálné ekonomické dopady událostí z posledních týdnů, shodli se v rámci debaty z cyklu ABCD investora Vladimír Vávra z WOOD & Company a Lukáš Vácha z Conseq Investment Management.
Filip Kejla (WOOD & Company): Propady na trzích by investoři měli vnímat jako jedinečnou příležitost, panika není namístě
Propady cen akcií vyvolané šířením nemoci COVID-19 způsobované wuchanským koronavirem jsou pro investory darem. Předtím, než šíření koronaviru a panika kolem něj odstartovaly, firmy po celém světě vykazovaly skvělá čísla. Pokud se tedy ukáže, že šíření koronaviru je jen krátkodobou záležitostí, bude současná situace zpětně vnímána jako skvělá příležitost k doplnění portfolií. V rozhovoru pro Investiční web to řekl investiční stratég Filip Kejla ze společnosti WOOD & Company.
KONTEXT: O koronaviru a tržním životě a smrti aneb korekce jako příležitost
Hlavní akciové indexy mají za sebou nejhorší výprodeje od krizového roku 2008. Nálada analytiků se navíc blíží medvědí úrovni, ukázal poslední průzkum DataTrek Research. Další propady na burzách tedy nelze vyloučit. Konec světa nicméně (ještě) nenastal, investoři by proto aktuální výplach měli vnímat jako další historickou příležitost.
Koronapokalypsa jako hit roku
Kdo by si neužil pěknou epidemii? Internet (a nejen ten) šílí kvůli koronaviru. Od cyniků přes příznivce spikleneckých teorií až po propagandisty různé provenience, dostane se na každého.

 

Další související obsah

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii
včera v 22:07

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur
včera v 20:59

Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn částkou 5,5 miliardy eur. Již dříve problémovou...
Německo Doprava Podpora ekonomiky
Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
včera v 17:44

Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu

Evropská komise chce naplnit příští sedmiletý rozpočet a budoucí fond pokrizové obnovy ekonomik také s pomocí nových...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu

Důvěra amerických spotřebitelů se i v květnu drží na dlouhodobém minimu. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil
včera v 15:25

Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil

Pesimismus, který vlivem karanténních opatření v dubnu panoval mezi německými vývozci, tento měsíc díky otevírání...
Německo Mezinárodní obchod Koronavirus
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
včera v 13:19

Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by měly být koncem roku

Další společností, která vyvíjí vlastní vakcínu na koronavirus, je firma Merck, která na projektu spolupracuje s...
Koronavirus Farmacie Merck
GfK: Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zlepšuje
včera v 09:31

GfK: Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zlepšuje

Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zotavuje. Index důvěry na měsíc červen sice zůstal v záporném pásmu, ale...
Německo Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Jak koronavirová krize zhorší nerovnost v distribuci bohatství
Jak koronavirová krize zhorší nerovnost v distribuci bohatství
včera v 09:19

Jak koronavirová krize zhorší nerovnost v distribuci bohatství

Společnosti, které bez pomoci státu současnou krizi nemohou přežít, musejí zbankrotovat, prohlásil nedávno v...
Bohatství Chudoba Koronavirus
Studie: Ve fondu obnovy Merkelové a Macrona by Česko bylo plátcem
25. 5. 2020 17:09

Studie: Ve fondu obnovy Merkelové a Macrona by Česko bylo plátcem

Mezi čistými plátci do záchranného fondu na obnovu unijních ekonomik, jak ho navrhují německá kancléřka Angela...
Podpora ekonomiky Evropská unie Evropa
Opakování velké deprese nehrozí. Koronavirová krize je zima, nikoli…
Opakování velké deprese nehrozí. Koronavirová krize je zima, nikoli…
25. 5. 2020 15:02

Opakování velké deprese nehrozí. Koronavirová krize je zima, nikoli doba ledová

Pandemie nemoci covid-19 vyvolala na trzích největší šok za uplynulých deset let. Panika během února a března toho...
Krize Recese Koronavirus
DPA: Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci
25. 5. 2020 14:20

DPA: Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF schválil balíček pomoci devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Deutsche Lufthansa Doprava
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila
25. 5. 2020 11:04

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v květnu mírně zlepšila, a zastavila tak propad z předchozích dvou měsíců. V...
Německo Index Ifo Koronavirus
BBC: Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber
25. 5. 2020 10:19

BBC: Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber

Britská automobilka Jaguar Land Rover kvůli dopadům koronaviru jedná s vládou o finanční pomoci za více než jednu...
Auta Spojené království Koronavirus
Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu po předchozím propadu mírně zvedla
25. 5. 2020 09:50

Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu po předchozím propadu mírně zvedla

Důvěra v ekonomiku se v květnu po dosud největším propadu v předchozím měsíci zvýšila o 0,3 bodu na 75,1 bodu, dál...
Česká republika Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000
25. 5. 2020 09:34

Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem...
Česká republika Daně Koronavirus
25. 5. 2020 09:17

Cash is trash aneb Proč hotovost ve světě tištění peněz dlouhodobě nedává smysl

Investuji již bezmála čtvrt století a burzovní poučku, že hotovost je král, jsem považoval za neotřesitelnou. V mém...
Světové akcie Americké akcie Hotovost
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
25. 5. 2020 09:05

EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik

Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím sedmiletým rozpočtem...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi
Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi
25. 5. 2020 08:45

Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 %, nejvíce...
Německo HDP Recese
Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i…
24. 5. 2020 14:53

Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i relokalizací

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou...
Francie Koronavirus Podpora ekonomiky
Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem
24. 5. 2020 12:23

Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Co musíte ráno vědět (27. května)
Co musíte ráno vědět (27. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v Praze, které firmy jdou do IPO i přes nejistotu na trzích a proč by měl...
Musíte vědět
Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii
včera v 22:07

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky brzdily růst

Akcie ve Spojených státech posílily v naději na ekonomické oživení a vyvinutí vakcíny proti koronaviru, v závěru jim...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur
včera v 20:59

Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn částkou 5,5 miliardy eur. Již dříve problémovou...
Německo Doprava Podpora ekonomiky
Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv
včera v 19:15

Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv

Vdovec po Lori Klausutisové, jež před dvěma desítkami let zemřela při nehodě v kanceláři tehdejšího republikánského...
Twitter Sociální sítě Donald Trump
Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy
včera v 18:47

Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy

Německá průmyslová skupina Siemens hodlá po osamostatnění svého podnikání v oblasti energetiky a zemního plynu...
Siemens Evropské akcie Energetika
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního ruchu a volného času

Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu z předešlého dne a přiblížily se ke svému 11týdennímu maximu. Dařilo se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
včera v 17:44

Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu

Evropská komise chce naplnit příští sedmiletý rozpočet a budoucí fond pokrizové obnovy ekonomik také s pomocí nových...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční tituly

Pražská burza v úterý navýšila své zisky, když index PX posílil o 2,17 % a přehoupl se přes hranici 900 bodů na 901...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly
včera v 16:15

Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly

Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 623 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu

Důvěra amerických spotřebitelů se i v květnu drží na dlouhodobém minimu. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
včera v 15:55

Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank

Evropská centrální banka připravuje mimořádné plány na to, jak by realizovala svůj program nákupů dluhopisů za...
ECB Kvantitativní uvolňování Podpora ekonomiky
Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil
včera v 15:25

Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil

Pesimismus, který vlivem karanténních opatření v dubnu panoval mezi německými vývozci, tento měsíc díky otevírání...
Německo Mezinárodní obchod Koronavirus
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
včera v 15:00

Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou měsících se dnes otevře parket na NYSE

Futures na americké akciové indexy dnes před otevřením amerických trhů výrazně rostou. Po volném pondělí tak...
NYSE Dow Jones Americké akcie
Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií
včera v 14:14

Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií

Společnost Warner Music Group, která je třetí největší nahrávací společností na světě, se vrátila k plánu na primární...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
včera v 13:19

Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by měly být koncem roku

Další společností, která vyvíjí vlastní vakcínu na koronavirus, je firma Merck, která na projektu spolupracuje s...
Koronavirus Farmacie Merck
Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur
včera v 13:02

Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, stanovil orientační cenové rozpětí pro primární...
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
včera v 11:00

Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje investory

Investoři v Asii a Tichomoří v úterý reagovali pozitivně na zprávy, že firma začala s testováním své nové vakcíny v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice
včera v 09:37

Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice

Generální ředitel a většinový majitel Kofoly ČeskoSlovensko Jannis Samaras v rozhovoru pro E15 řekl, že společnost je...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Fúze a akvizice