Davos 2020

Davos 2020 na Investičním webu


Světové ekonomické fórum i v roce 2020 ve švýcarském Davosu řešilo zásadní ekonomické otázky současnosti. Od 21. do 24. ledna jste mohli na Investičním webu živě sledovat vybrané přenosy.

 

Jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra neslo název Soudržný a udržitelný svět. Na přetřes přišla mimo jiné témata spojená s politikou, geopolitikou, životním prostředím, inovacemi nebo disruptivními podnikatelskými modely.

Na jednání politických, obchodních, kulturních, akademických a dalších elit do Davosu přijelo téměř 3 000 účastníků ze 117 zemí, mezi jinými americký prezident Donald Trump, který loni svou účast odřekl kvůli rozpočtové krizi. Český premiér Andrej Babiš se naopak na rozdíl od loňska letošního zasedání nezúčastnil. Nechyběly ale německá kancléřka Angela Merkelová nebo nová šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.

Investorský magazín: Ohlédnutí za letošním Davosem a výhled pro investiční alternativy
Nejsledovanější událostí uplynulého týdne bylo setkání státníků a byznysmenů ve švýcarském Davosu. To nejzajímavější z letošního zasedání Světového ekonomického fóra nabízí Investorský magazín. Tržní mozaiku doplňuje expertní pohled na nemovitosti a zlato a také několik přání Jima Cramera pro letošní rok. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

 

Zprávy a články k Davosu 2020

Soros v Davosu varoval před Trumpem, Si Ťin-pchingem a pádem ekonomiky USA
Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu varoval před nebezpečím, které pro svět znamenají prezident Spojených států Donald Trump a jeho čínský kolega Si Ťin-pching. Upozornil také, že Trumpova snaha roztočit před listopadovými prezidentskými volbami americké hospodářství na plné otáčky může vést k ekonomickému zhroucení.
Merkelová: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití
Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve čtvrtek řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Velké naděje vkládá předsedkyně německé vlády v oblasti ochrany životního prostředí do spolupráce s Čínou. Dodržení klimatických cílů, které si stanovila EU, bude podle Merkelové vyžadovat transformaci gigantických rozměrů.
Světové ekonomické fórum: Toto jsou největší rizika roku 2020
Přestože ekonomická ani geopolitická rizika nikdy nezmizí a jejich vliv na dění ve světě neklesá, v budoucnu mají hrát prim především rizika spojená se životním prostředím.
Proti hospodářskému fóru protestovaly v Davosu stovky lidí
Ve švýcarském alpském středisku Davosu několik set lidí protestovalo proti Světovému hospodářskému fóru. Účastníkům zasedání zazlívají pomalé reakce na klimatické změny i rostoucí ekonomickou nerovnost.
Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve svých dvou úterních vystoupeních na 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) opět zkritizovala politické a ekonomické špičky světa, že pro zlepšení stavu klimatu zatím nic neudělaly. Přestože otázky klimatu a životního prostředí jsou dnes opakovaným tématem diskuzí, emise oxidu uhličitého se nesnížily, zdůraznila mladá Švédka v dopolední panelové diskuzi v Davosu. Odpoledne pak zopakovala svou pověstnou loňskou větu a prohlásila, že "náš dům je stále v plamenech".
Trump v Davosu hovořil o nevídaném ekonomickém rozmachu USA
Americký prezident Donald Trump v úterý na úvod letošního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu hovořil o nevídaném hospodářském rozmachu Spojených států, který nastal za jeho vlády. Řekl také, že obchodní dohody, které Spojené státy uzavřely s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století.
V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima
Za účasti významných představitelů ekonomiky a politiky z celého světa v úterý ve švýcarském horském letovisku Davos začalo 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). V popředí diskusí bude zejména problematika změn klimatu, kvůli níž do alpského střediska míří také stovky ekologických aktivistů. Ti po světových lídrech požadují, aby přijali opatření ke zmírnění dopadů globálního oteplování, a volají také po klimatické spravedlnosti.
V Davosu začíná ekonomické fórum, účastní se Trump i Thunbergová
Ve švýcarském alpském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se zúčastní špičky světové politiky, podnikatelé, ekonomové i aktivisté. Mezi nejsledovanější účastníky zřejmě budou patřit americký prezident Donald Trump a mladá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová.
Johnson nepojede do Davosu, chce se soustředit na brexit
Staronový britský premiér Boris Johnson nepojede příští měsíc na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu a cestu na každoroční schůzku světových politiků a podnikatelů zakázal i svým ministrům. S odvoláním na vládní zdroj to napsal britský deník The Guardian. Podle něj se Johnson chce přednostně věnovat nadcházejícímu odchodu země z Evropské unie a domácí agendě.
Reuters: Trump se hodlá zúčastnit ekonomického fóra v Davosu
Americký prezident Donald Trump se v lednu příštího roku hodlá zúčastnit každoročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací.

 

Životní prostředí a kapitalismus

KONTEXT: O (přehřáté) Zemi a vašem portfoliu aneb Počítejte s přírodou!
Změna klimatu a liknavý přístup k souvisejícím rizikům může již brzy připravit mnohé země o solidní rating, firmy až o třetinu tržeb a majitele domů o podobnou část jejich hodnoty. Investoři by i proto měli tento fenomén a to, kdo a co v jeho kontextu (ne)dělá, reflektovat ve svých strategiích. Z pohledu příčin a důsledků změny klimatu zanedbávaná aktiva totiž mohou rychle ztratit na ceně.
European Green Deal: Zelená dohoda pro Evropu v kostce
Evropská komise nedávno představila Zelenou dohodu pro Evropu, která zahrnuje dlouhý seznam konkrétních plánů s cílem dosáhnout v Evropské unii do roku 2050 klimatické neutrality. Sama komise chce jít příkladem a dosáhnout klimatické neutrality o dvacet let dříve. Jaké jsou hlavní body dohody?
Klima jako rozhodující faktor ovlivňující ceny aktiv?
Globální "klimatické hnutí" loni výrazně posílilo. A snahy politiků i korporací se tomuto globálnímu fenoménu přizpůsobit či zalíbit mohou mít zásadní dopad na tržní dění.
Vize pro rok 2030: Co když se odhady naplní?
Jak by to mohlo vypadat v roce 2030, kdyby se naplnily všechny predikce pozitivního vývoje v oblasti ekonomiky, technologií, zdravotnictví nebo třeba životního prostředí? Nabízíme vize třiceti politiků, firemních manažerů či univerzitních profesorů.
KONTEXT: Hlad po energii vs. (ne)obnovitelné zdroje aneb Komu zvoní hrana?
Obnovitelné zdroje nestíhají duální růst globální ekonomiky a počtu obyvatel naší planety. Svět se tak i napříště bude muset ve velkém spoléhat na fosilní paliva. Vyplývá to z čerstvé zprávy Mezinárodní energetické agentury, podle které se navzdory posílení role alternativ vyšplhaly loni emise škodlivin vypouštěných do ovzduší na historické maximum. Z pohledu (nejen) investorů jde o hrozbu, ale i příležitost.
5 způsobů, jak podpořit boj s klimatickou změnou
Pokud by do konce 21. století teplota na Zemi stoupla o více než 1,5 °C, zvýšená hladina oceánů by se stala hrozbou pro stovky milionů lidí. Aby se tak nestalo, je podle odborníků potřeba do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého proti roku 2010 minimálně o 45 %. A to se nepodaří, pokud se nezačneme chovat jinak. Následujících pět tipů je jen výběrem toho, čím může k boji s klimatickou změnou přispět každý.

 

Průzkum: Kapitalismus podle většiny lidí působí více zla než dobra
Většina lidí se domnívá, že kapitalismus ve své současné podobě přináší více škody než užitku. Vyplývá to z výsledků průzkumu poradenské společnosti Edelman, která oslovila přes 34 000 lidí v téměř třech desítkách zemí.
Oxfam: Ekonomická nerovnost se vymkla kontrole, 2 153 miliardářů loni mělo hodnotnější majetek než 4,6 miliardy lidí dohromady
Dvacet dva nejbohatších mužů světa má hodnotnější majetek než všechny ženy v Africe dohromady. Ve zprávě o nerovnosti zveřejněné před začátkem Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu to v pondělí uvedla britská nevládní organizace Oxfam. Podle ní se ekonomická nerovnost vymkla kontrole, neboť loni bylo 2 153 světových miliardářů bohatších než 4,6 miliardy lidí dohromady.
Odmítání kapitalismu: Móda západní mládeže, nebo světonázor zítřka?
Pode průzkumu Harvardovy univerzity odmítá většina mladých lidí v USA principy americké ekonomiky a kapitalismus jako takový. Tento výsledek sice není až tak překvapivý, trochu nečekaně ale působí fakt, že až třetina respondentů podporuje socialismus.
5 největších lží globálního kapitalismu
Svět žije v éře globálního kapitalismu. Nemusí se nám to zrovna líbit, ale je to fakt, se kterým těžko něco zmůžeme. Zajímavé nicméně je, že ne vše, co se nám velké korporace nebo politici snaží o globálním kapitalismu namluvit, je pravda. Zde je pět největších lží.
Toto je největší problém moderního kapitalismu
Od poslední finanční krize uplynulo deset let, přesto některé její dozvuky budou cítit ještě dlouhou dobu. I proto řada zájmových skupin kritizuje moderní kapitalistický systém. Vadí jim, že je příliš spekulativní a upřednostňuje rychlé zisky před dlouhodobou prosperitou.

 

Další související obsah

Kostelec 2020: Chaos vs. odolnost aneb Jak obstát v turbulentních…
Kostelec 2020: Chaos vs. odolnost aneb Jak obstát v turbulentních…
včera v 16:00

Kostelec 2020: Chaos vs. odolnost aneb Jak obstát v turbulentních časech?

Zažité hospodářské a politické pořádky mizí, chaos se stal novým normálem. Jak v tomto prostředí obstát? Experti se...
Ekonomika Světová ekonomika Rizika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
včera v 13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
včera v 13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Richardsová (Fidelity International): Vlády ve světě jsou pod tlakem…
včera v 11:02

Richardsová (Fidelity International): Vlády ve světě jsou pod tlakem potřeby kreativního myšlení

Koronavirová krize a potřeba podpory ekonomiky a firem si od vlád žádají kreativní myšlení. Pozornost se nyní musí...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
KONTEXT: Nové (ne)pořádky #2 aneb o (ne)Velké Británii a vašem…
KONTEXT: Nové (ne)pořádky #2 aneb o (ne)Velké Británii a vašem…
26. 10. 2020 06:39

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #2 aneb o (ne)Velké Británii a vašem portfoliu

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch...
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
SLEDOVALI JSME: Draghi, Fischer a spol. živě na konferenci New World…
SLEDOVALI JSME: Draghi, Fischer a spol. živě na konferenci New World…
25. 10. 2020 18:00

SLEDOVALI JSME: Draghi, Fischer a spol. živě na konferenci New World Summit 2020 aneb Ekonomika a trhy v době (po)koronavirové

Koronavirová krize podle všeho ještě není u konce. Jaké jsou aktuální ekonomické a tržní výhledy? Co dnes (vedle...
Investiční a ekonomický výhled Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika
Peněžní socialismus a řešení jménem bitcoin
Peněžní socialismus a řešení jménem bitcoin
24. 10. 2020 13:32

Peněžní socialismus a řešení jménem bitcoin

Současný bankovní systém je mnohem blíže socialistickému uspořádání než tržnímu. Takto bez servítek popisuje realitu...
Inflace Deflace Světová ekonomika
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
22. 10. 2020 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
KONTEXT: Nové (ne)pořádky #1 aneb o normách, moci a vašem portfoliu
KONTEXT: Nové (ne)pořádky #1 aneb o normách, moci a vašem portfoliu
19. 10. 2020 06:37

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #1 aneb o normách, moci a vašem portfoliu

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch...
Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika Geopolitická rizika
MMF: Vyspělé státy nebudou muset kvůli pandemii moc šetřit
15. 10. 2020 12:12

MMF: Vyspělé státy nebudou muset kvůli pandemii moc šetřit

Vyspělé státy, které mají přístup k úvěrům, si nebudou muset kvůli koronavirové krizi pro zdraví svých veřejných...
Koronavirus Světová ekonomika
Babiš: ČR chce snížení emisí, cíl by měl být ale průměrem celé EU
15. 10. 2020 08:50

Babiš: ČR chce snížení emisí, cíl by měl být ale průměrem celé EU

Česko podle premiéra Andreje Babiše nemá problém s návrhem Evropské komise, aby se místo dosavadních 40 procent...
Politika Ekologie a životní prostředí Česká republika
Skupina G20 prodloužila chudým zemím odklad splátek
14. 10. 2020 19:00

Skupina G20 prodloužila chudým zemím odklad splátek

Skupina ekonomicky silných států G20 prodloužila chudým zemím kvůli pokračující koronavirové krizi odklad splátek o...
Světová ekonomika Koronavirus Zadlužení
Podle Sachse nelze čekat oživení bez zvládnutí pandemie
14. 10. 2020 16:03

Podle Sachse nelze čekat oživení bez zvládnutí pandemie

Dokud se nepodaří dostat pandemii covidu-19 pod kontrolu, nelze očekávat ekonomické oživení. Na konferenci Forum 2000...
Světová ekonomika Koronavirus
MMF: Globální veřejný dluh dosáhne téměř 100 procent HDP
14. 10. 2020 15:28

MMF: Globální veřejný dluh dosáhne téměř 100 procent HDP

Globální veřejný dluh se letos v důsledku rozsáhlých vládních výdajů souvisejících s pandemií covidu-19 vyšplhá na...
Mezinárodní měnový fond Zadlužení Světová ekonomika
Centrální banky apelují na vlády, aby dál pumpovaly peníze
14. 10. 2020 14:43

Centrální banky apelují na vlády, aby dál pumpovaly peníze

Největší centrální banky světa apelují na vlády, aby kvůli dopadům šíření nového koronaviru pokračovaly v masivní...
Centrální banky Podpora ekonomiky Světová ekonomika
MMF zlepšil výhled vývoje světové ekonomiky, zotavení z pandemie ale…
MMF zlepšil výhled vývoje světové ekonomiky, zotavení z pandemie ale…
13. 10. 2020 14:31

MMF zlepšil výhled vývoje světové ekonomiky, zotavení z pandemie ale bude těžší. V případě ČR je fond pesimističtější

Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje globální ekonomiky na letošní rok. Nyní čeká pokles o 4,4 %, zatímco v...
Investiční a ekonomický výhled Výhled na rok 2020 Světová ekonomika
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
Šéfka MMF vyzývá k většímu úsilí při řešení dopadů koronaviru
12. 10. 2020 20:20

Šéfka MMF vyzývá k většímu úsilí při řešení dopadů koronaviru

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová vyzvala mezinárodní komunitu k většímu úsilí...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
před 41 minutami

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie
před hodinou

Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie

Stávající státní pobídky k udržení zaměstnanosti na Slovensku a podpora určená drobným podnikatelům zaměřené na...
Slovensko Koronavirus Podpora ekonomiky
Mercedes postupně navýší podíl v Aston Martin až na pětinu
11:01

Mercedes postupně navýší podíl v Aston Martin až na pětinu

Automobilka Mercedes-Benz ze skupiny Daimler zvýší postupně svůj podíl v britském výrobci luxusních aut Aston Martin...
Daimler Auta
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Investoři nadále sledovali hlavně šíření covidu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku
09:37

Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku

Největší německá banka Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku a v černých číslech se ocitla...
Deutsche Bank Evropské akcie Evropské banky
Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie
09:36

Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku v říjnu stoupla čtvrtý měsíc po sobě. Tříměsíční...
Slovensko Byznys a podnikání Spotřebitelé
Evropské akcie v úvodu: FTSE 100 -1,48 %, DAX -2,23 %, CAC 40 -2,53 %
09:25

Evropské akcie v úvodu: FTSE 100 -1,48 %, DAX -2,23 %, CAC 40 -2,53 %

Na pražské burze se ve středu kvůli státnímu svátku neobchoduje.
Evropské akcie Akcie ČR
Veřejné finance ČR by měly v EU podle odhadů patřit k těm lepším
09:02

Veřejné finance ČR by měly v EU podle odhadů patřit k těm lepším

České veřejné finance by měly letos skončit ve schodku 6,4 % hrubého domácího produktu, což by byla šestá nejnižší...
Česká republika Evropská unie
Zisk Sony se v prvním fiskálním pololetí díky hrám a hudbě…
08:44

Zisk Sony se v prvním fiskálním pololetí díky hrám a hudbě zdvojnásobil

Zisk japonského výrobce elektroniky Sony za první fiskální pololetí se zdvojnásobil na 692,89 miliardy jenů (154,5...
Japonské akcie Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna