Tentokrát je to určitě jiné. Jako vždy
|

Tentokrát je to určitě jiné. Jako vždy

Nejnebezpečnější věta na akciových trzích? Tentokrát je to jiné. Když se začne objevovat ve zpravodajství, je to znamení, že se akcie nacházejí daleko od průměru a změna trendu bude rychlá a silná. Je to tentokrát skutečně jiné?

Světové akcie P/E Historie Psychologie Chyby v investování Ponaučení pro investory Ocenění

Legendární investor John Templeton ve svých 16 pravidlech úspěšného investování z roku 1993 mimo jiné napsal: "Investor, který tvrdí, že tentokrát je to jiné, přičemž má na mysli situaci velice podobnou situaci z minulosti, vyslovil čtyři nejdražší slova ve světě investic."

Pokaždé, když se trhy, firemní fundamenty, ekonomické ukazatele nebo jiná ostře sledovaná data dostanou na delší dobu nad dlouhodobé průměry, začnou zkušenější investoři očekávat obrat trendu. A když někdo začne tvrdit, že je to tentokrát jiné, zadělává si možná na problémy a také posměšky.

Skutečnost je ale taková, že investoři by někdy přece jen měli svá očekávání poupravit, protože trhy se vyvíjejí a jakékoli průměrné hodnoty, které mohly být vypovídající před deseti lety, dnes již mohou být poněkud mimo mísu. Je také pravda, že upravování si průměrných hodnot podle toho, jak se nám hodí, nám lepší výnosy nezajistí, ale někdy je zase příliš dlouhodobý horizont matoucí. Je to jasné z grafu ukazatele CAPE, jehož průměr se mění podle toho, od jaké doby jej počítáme.

Za období od roku 1871 je průměr 16,7, ale v období od roku 1980 je to již 21,7. Aktuální hodnota okolo 30 je nad všemi průměry, ale otázka je, který z nich je reprezentativnější. Pokud bychom měli parafrázovat zmiňovanou nebezpečnou větu, lze směle tvrdit, že dnes je na akciovém trhu skutečně vše jinak.

  • V roce 1957 bylo do indexu S&P 500 začleněno 425 průmyslových titulů, 60 titulů ze sektoru veřejných služeb a 15 železničních společností. Až do roku 1970 v něm nebyly žádné finanční společnosti a do roku 1988 v něm bylo stále 400 průmyslových firem, 40 firem ze sektoru veřejných služeb, 40 firem ze sektoru financí a 20 firem z oblasti dopravy.
  • V roce 1902 zaměstnávala tehdy největší společnost US Steel téměř 170 000 lidí s příjmem na jednoho zaměstnance 3 340 dolarů (po zahrnutí inflace je to současných 90 000 USD). Facebook dnes generuje příjem 2 miliony dolarů na jednoho zaměstnance.
  • Před padesáti lety představovaly obchody retailových investorů 90 % celkového objemu obchodů na NYSE, dnes pouze 5 %.
  • Od roku 1975, kdy vznikla komise pro cenné papíry (SEC), klesly náklady na obchodování, včetně spreadů a poplatků, o 80-90 %.
  • Kolektivní investování představovalo v 50. letech přibližně 8-10 % obchodů.
  • První akciový indexový fond vznikl v roce 1976 a první dluhopisový indexový fond v roce 1986.
  • Celý koncept důchodového spoření vznikl až ve 20. století. Předtím něco podobného neexistovalo a lidé pracovali, dokud nezemřeli.

Vše se (nejen na trzích) mění, a to stále. To, co fungovalo v minulosti, nemusí fungovat dnes a naopak. Jakékoli aktivum může být jednou skvělou investicí a jindy katastrofou. Historická data jsou sice pro investory důležitá, ale je dobré je dávat do souvislostí a uvědomit si, že trhy jsou komplexním systémem, který není statický a neustále se vyvíjí.

Pro dodržení kontextu je dobré uvést celý výrok Johna Templetona, v němž zazněla čtyři nejnebezpečnější slova. "Jediným způsobem, jak se vyhnout chybám, je neinvestovat, což je ale největší chyba investora. Nenechte se odradit a rozhodně se nesnažte napravit ztráty tím, že budete více riskovat. Namísto toho berte každou chybu jako zkušenost, z níž se poučíte. Přesně zjistěte, co jste udělali špatně a jak se dané chybě v budoucnu vyhnout. Investor, který tvrdí, že tentokrát je to jiné, přičemž má na mysli situaci velice podobnou situaci z minulosti, vyslovil čtyři nejdražší slova ve světě investic. Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými investory spočívá v tom, že ti úspěšní se učí z chyb svých i ostatních investorů."

Ani zmínka o finančních ukazatelích a modelech, naopak důraz na lidskou povahu, která je konstantou, jež se na trzích prakticky nemění. A když si někdo myslí, že bude dělat stále to samé (a stále ty samé chyby), ale výsledek bude pokaždé jiný, není normální. I o tom jsou ona čtyři nejnebezpečnější slova na trhu.

Zdroj: Bloomberg