Ti velcí a ti největší: O koncentraci růstu na americkém akciovém trhu
|

Ti velcí a ti největší: O koncentraci růstu na americkém akciovém trhu

Na americkém akciovém trhu je několik výjimečných titulů, bez kterých by současné oživení zkrátka nebylo takové.

Americké akcie S&P 500 Facebook Alphabet (Google) Apple Amazon Microsoft

Americký akciový trh je v poslední době stále více koncentrovaný. Za většinou výnosů stojí několik firem, přičemž 98 % akcií z indexu S&P 500 od dubna jako celek nezaznamenalo prakticky žádný růst.

Pět největších společností představuje pětinu tržní kapitalizace indexu S&P 500. Jen za poslední rok jejich relativní síla v indexu vzrostla o pět procentních bodů, což je vyšší tempo růstu než v roce 2000 u tehdejší top pětky.

A na závěr ještě graf, z něhož je patrné, že tržní kapitalizace firem Google, Amazon, Microsoft a Apple (nová zkratka GAMA) je větší než celý japonský akciový trh. Také máte pocit, že to není dlouhodobě udržitelné?

Anketa: (Proč) vadí Fedu, když americké akcie ztrácejí?
Americká centrální banka zareagovala na nastupující koronavirovou krizi výrazným snížením úrokových sazeb a spuštěním masivních programů odkupů aktiv. To nastartovalo prudké oživení na akciovém trhu, který se tak velice rychle vrátil prakticky na úroveň před krizí, technologický sektor dokonce ještě výše. Je vlastně v zájmu Fedu, aby byl akciový trh v dobré kondici? Zeptali jsme se českých tržních expertů.