Tisíc procent za 8 let? 40 akcií z indexu S&P 500 jako důkaz
|

Tisíc procent za 8 let? 40 akcií z indexu S&P 500 jako důkaz

V březnu 2009 se v hlubinách akciové beznaděje začal rodit jeden z nejvýraznějších růstů cen akcií v historii. Americký index S&P 500 za uplynulých osm let přidal zhruba 250 %. Za tu dobu zhruba čtyři z pěti v něm zahrnutých titulů zdražily alespoň dvojnásobně, z nich čtyřicet posílilo dokonce o více než tisíc procent.

Americké akcie S&P 500 Akciové tipy

Nejlepší desítka si připisuje dokonce zisk přes 2 000 %. Na čele je společnost GGP, realitní investiční trust, který se k výšinám prokousával ze dna hypoteční krize, jeho akcie na začátku března 2009 stály jen 25 centů. Biotechnologická firma Incyte na druhém je dalším příkladem raketového odrazu z minim.

V seznamu ale zaujmou i opravdu těžké váhy a spotřebitelům dobře známé firmy jako Apple, Starbucks, Netflix, CBS, Delta Air Lines, Under Armour, Amazon nebo Priceline.

Mimochodem, ještě zpět k Incyte, právě biotechnologie (index Nasdaq Biotechnology) jsou za uplynulých osm let druhým nejsilnějším indexem, a to hned za Nasdaq 100.

Podle řady analytiků, kteří nezřídka hovoří o již osmiletém býčím trendu (záleží na definici), je růst cen akcií z velké části výsledkem až příliš uvolněné měnové politiky měnových autorit v čele s Fedem. Americká centrální banka ale stihla již třikrát zvýšit sazby a návrat inflace otevírá dveře i možnému zpřísňování měnové politiky v eurozóně a Spojeném království. Uvidíme, jak právě posun "ceny peněz" s dopady na dluhopisový trh bude působit na ceny akcií.

Zdroj: MarketWatch