To, čeho se bojíte, se nejspíše nestane. Nebo ano
|

To, čeho se bojíte, se nejspíše nestane. Nebo ano

Žít ve strachu nemá smysl, tvrdí psychologické studie navazující na sto let starý postřeh amerického psychiatra Williama Sadlera. Řekněme si tedy, jak přestat s ustaraností. Však i na trzích se takové poznatky mohou hodit.

Psychologie Panika na trzích Zajímavost dne

V knize Obavy a nervozita z roku 1915 popsal americký chirurg a psychiatr William Samuel Sadler strach jako "neschopnost odpoutat pozornost" od obavy, na niž se ona pozornost začne soustředit. Všichni lidé mají negativní nebo znepokojivé myšlenky. Lidi s duševními poruchami týkajícími se obav však mohou negativní myšlenky pronásledovat neodbytněji, což je časem může destabilizovat, psal Sadler.

Ozvěny jeho myšlenek slýcháme v odborných debatách o duševním zdraví i po sto letech. Dnešní odborníci používají jiný jazyk. "Obavy jsou součástí lidské povahy," píše Robert Leahy, klinický psycholog z New Yorku, pro Mezinárodní věstník kognitivní terapie. Pokud by se lidé nebáli, nebyli by schopni předvídat životní výzvy a připravit se na ně. "Některé lidi ale strach ochromuje," tvrdí Leahy. "Lidé, kteří se hodně obávají, mají sklon k depresi. Mohou se pak obávat vlastního negativního pohledu na život."

91 %

Bezesporu lze argumentovat, že současné události doma i ve světě více než ospravedlňují úzkosti a negativismus. Nová studie v časopisu Behavior Therapy však zjistila, že značná část obav, které zaměstnávají úzkostnou mysl, se nikdy nenaplní.

Vědci z Penn State University v průběhu studie požádali 29 lidí s všeobecnou úzkostnou poruchou (GAD), aby měsíc zapisovali vše, s čím si dělali starosti. Účastníci zaznamenávali rovněž míru naplnění svých obav. Vědci zjistili, že 91 % jejich obav se nenaplnilo. U několika účastníků studie se dokonce nestalo vůbec nic z toho, čeho se báli.

Studie odhalila, že i v těch vzácných případech, kdy se obavy staly skutečností, byl výsledek často lepší než ten, který dělal respondentům starost. Když byli účastníci konfrontováni s tím, že jejich starosti byly do značné míry neopodstatněné, mnozí zaznamenali zlepšení příznaků úzkosti.

Podle americké Asociace pro úzkost a depresi trpí poruchou GAD 6,8 milionu Američanů. GAD je definována jako potíže s kontrolou obav v převažujícím počtu dnů po dobu nejméně šesti měsíců, spojené s příznaky, jako jsou nervozita, zvýšená tepová frekvence, problémy se spánkem nebo soustředěním.

Sepište a konfrontujte

Co s tím? "Lidé s úzkostnými poruchami chápou, že mají sklon k obavám, přesto mají tendenci upřednostňovat ve své pozornosti skutečnost, že se mohou stát špatné věci," říká Michelle Newmanová, spoluautorka studie.

Lidé s GAD mají rovněž tendenci se stále znovu potýkat se stejnými starostmi. "Dokázali jsme, že se jejich obavy nenaplňují tak často, jak si mysleli, a že i pokud se tak stane, výsledek je lepší, než očekávali. Mohli bychom jim tímto způsobem pomoci nahlédnout, že jejich strach není užitečný," říká Newmanová.

Výsledky studie hrají do noty dvěma psychoterapeutickým teoriím. Ty hovoří o tom, že mnohé z obav, které lidé s těmito poruchami dlouhodobě zažívají, se nikdy nenaplní, a že konfrontace s faktickými statistickými důkazy tohoto jevu může pomoci snížit jejich úzkost.

Experiment může být užitečný i pro ty, kteří nemají diagnostikovanou úzkostnou poruchu. "Napište si své obavy nebo negativní předpovědi a vyzkoušejte, jak často se potvrdí a nakolik jsou přesné," navrhuje Leahy.

Další technikou snižování úzkosti, kterou Leahy popisuje ve své knize The Worry Cure (Lék na obavy), je věnovat starostem jen určitý časový úsek dne. "Může to znít divně," říká, "ale pro mnoho lidí je snazší zbavit se obav, pokud si určí čas a místo, kdy se k nim vrátí. Takže každý den si třeba ve tři hodiny sednete a budete se věnovat svým starostem." Tato taktika může lidem pomoci nejen vystoupit z nepřetržité úzkosti; mnozí si totiž v ony tři hodiny uvědomí, že to, co je trápilo v předešlých hodinách, přestalo platit.

Příliš to nepomůže

Neexistuje žádná univerzální léčba úzkosti nebo obav, říká Leahy. Vytváření problémů trvá často roky, a je proto nepravděpodobné, že se rozptýlí za den nebo týden. Ale kombinací technik a v některých případech i s pomocí terapeuta je rozhodně lze umenšit.

"Bez ohledu na to, jak účinně úzkost a starosti omezujete, nelze je úplně odstranit," dodává. Nepříjemné myšlenky a negativní emoce jsou součástí lidského bytí. Přijetí této pravdy může být dalším užitečným způsobem jejich zvládání.

Takhle to popsal Markham Heid pro server Elemental Medium v článku nazvaném Většina věcí, jichž se obáváte, se nikdy nestane. Má jistě v mnohém pravdu, ale nedokáži odpoutat svoji pozornost od obavy, že jak se v populárním článku objeví výraz psychoterapie, není nesmysl nikdy daleko.

Individuální subjektivní prožitek

Vezměme například člověka, který se obává, že bude zavražděn. Podle psychoterapeutů se nemá čeho bát. Dosud jej totiž nikdo nezavraždil; takže nula procent, vidíš?! Studie se již neptá, zda například dotyčný nemá k obavě dobrý důvod. Proč by to také dělala, když si vystačí se statistikou, no ne? A ve chvíli, kdy se dotyčnému obavy naplní a mafián mu podřízne hrdlo, je také dobře – jsa mrtvolou, není již k ruce coby respondent, a nebude tedy kazit procenta. Zeptejte se pana Theodora Mundstocka, jak se mohl kombinací technik připravit na náklaďák zleva.

Je však možné, že má skepse vůči závěrům zmiňovaných studií pramení pouze z negativní osobní zkušenosti. Během posledních pár týdnů mě sužovalo několik typů obav. Zaprvé, že budu týden před výplatou bez peněz. Zadruhé, že se zase zpozdím s odevzdávkou článku. Zatřetí, že mi půvabná bulharská konzervatoristka zase nebude po vůli. A konečně, že se mi psychoterapeuti pokusí nasadit divného brouka do hlavy. Jak ví moje peněženka, řečená slečna, editor tohoto textu a nyní i vy, vyplnilo se všechno.

včera v 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy
5. 8. 2020 06:31

Svět dluhů: Splácení není v kurzu, uvolněná měnová politika může mít dalekosáhlé důsledky

Žijeme v období ideologické revoluce v oblasti fiskální i měnové politiky. Některá opatření, která jsou zaváděna jako...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Investiční strategie