Tradiční americká energetika: Tak těžko jí (nejen) na burze nebylo hodně dlouho
|

Tradiční americká energetika: Tak těžko jí (nejen) na burze nebylo hodně dlouho

Sektor tradičních energetických firem v USA má za sebou letos těžké časy. A nejen letos, akcie v tomto odvětví jsou v sestupném trendu již řadu let. Vůči indexu S&P 500 jsou nyní dokonce nejslabší od roku 1931.

Americké akcie Sektory Těžba Těžba z břidlic Energetika Ropa

Na nejhlubší relativní propad cen akcií z odvětví tradiční energetiky v USA, do kterého spadají zejména velké těžební společnosti (ropa, plyn, uhlí) a na ně navazující firmy, upozornil ve vysílání CNBC uznávaný technický analytik Ari Wald ze společnosti Oppenheimer.

"Celý sektor je v problémech nejen letos, ale posledních pět let. A je hned několik důvodů, proč si nemyslíme, že by již nastávala doba na obrat trendu," upozornil Wald. A vyjmenoval tyto faktory:

  • Trend je nadále sestupný, a to jak nominálně, tak relativně vůči indexu S&P 500.
  • Celé odvětví je vnitřně slabé (již kvůli nízkým cenám ropy).
  • K cenám ropy se váže i riziko spojené s takzvaným rolováním (myšleno kontraktů na burze; stačí si vzpomenout na letošní "barel ropy za -40 USD).
  • Aktuálně nepřeje odvětví ani sezónnost. Od listopadu do ledna je sektor v rámci indexu S&P 500 od roku 1990 v průměru nejslabší.

Wald zároveň připomněl, že jak jeho společnost nedoporučuje "starou" energetiku, líbí se jí některá jména z odvětví té "nové", chcete-li "zelenější". Konkrétně zmínil společnosti First Solar a NextEra Energy.

Akcie: Co nakupovat za Bidena, co za Trumpa, a co v každé situaci?
Byla jich před americkými prezidentskými volbami plná média a nelze vlastně očekávat, že by tomu bylo někdy v budoucnu jinak. Akciové tipy. Podívejme se na ně (ještě jednou), než bude o výsledku samotných voleb jasněji (pak budou zase nové důvody, proč nakupovat nebo prodávat, nebojte se).

Krátkodobě negativní náhled na tradiční energetiku sdílí také Chad Morganlander, portfoliomanažer z Washington Crossing Advisors. V dlouhodobějším výhledu ale vidí přece jen určitou perspektivu.

"V horizontu 18-24 měsíců podle nás energetika patří do správně diverzifikovaného portfolia. Až se dostane pod kontrolu pandemie covidu-19, zlepší se výrazně i růstové vyhlídky ekonomiky. A to pomůže dostat do lepší rovnováhy také nabídku a poptávku na trhu s ropou. Ceny barelu by pak mohly vzrůst, což by podpořilo odvětví tradiční energetiky v USA," doplnil Morganlander debatu na CNBC.

Vy se ptáte, experti odpovídají: Co čekat v nejbližších měsících na trzích se zlatem, stříbrem a ropou (plus bonusový tip)
Ceny ropy toho mají letos za sebou opravdu hodně, v posledních týdnech se ale relativně ustálily okolo 40 USD za barel. To ceny zlata a stříbra se vyvíjely i v uplynulých týdnech poměrně dynamicky. V rámci pravidelných expertních výhledů se na tři z nejpopulárnějších komodit často ptáte, vzhledem ke kolísání cen mohou ale krátkodobé výhledy vzít rychle zasvé. Proto jsme pro vás vybrali názory několika českých tržních profesionálů, jejichž životnost (názorů, nikoli samotných oslovených odborníků) je snad přece jen dostatečná na to, aby platily i poté, až si je přečtete.
Zdroj: CNBC