Investování: Trendy nejsou zárukou budoucích úspěchů
|

Investování: Trendy nejsou zárukou budoucích úspěchů

Obliba moderních investičních nástrojů, jako jsou smart beta fondy nebo faktorové strategie, nadále roste. Popularita investičních strategií ale nemusí znamenat, že jsou z dlouhodobého hlediska nejlepším nástrojem pro všechny investory. Trhy se mění, takže to, co dnes funguje, nemusí fungovat v budoucnu.

Investiční strategie Historie ETF Chyby v investování Trendy Ponaučení pro investory Investování

V minulosti byla velice populární aktivní správa investic. Správci aktiv a manažeři hedgeových fondů dokázali přesvědčit investory, že aktivním přístupem dokáží překonávat trhy a dosahovat nadvýnosu, kterému se říká alfa. Finanční krize ale ukázala, že aktivní správa nemusí být vždy tím nejlepším řešením a že zkrátka celkem drahá.

Takže přišla beta, jinak také smart beta strategie, které má za cíl snížit riziko, zvýšit zisk, a ještě to dělat za rozumnou cenu. Rozšířením indexových nástrojů, jako jsou ETF, které využívají smart beta, se stal tento přístup oblíbeným i mezi běžnými investory, kteří nechtějí platit velké sumy za správu peněz.

Změna popularity investičních strategií

V posledních letech se do popředí dostaly takzvané faktorové strategie. Podle  Robina Wiggleswortha z Financial Times se mimo jiné podepsaly pod konec nadvlády hedgeových fondů. "Faktory lze chápat jako ingredience jídla. Jejich zastánci tvrdí, že tím, že jídlo rozebereme a najdeme nejzdravější součásti, můžeme znovu sestavit jídlo, které je vyváženější a chutnější. Výsledkem má být tedy více diverzifikované, výživné, ale přitom levnější investiční portfolio než to, které by bylo sestaveno z tradičních ingrediencí, jako jsou akcie a dluhopisy," charakterizuje je Wigglesworth.

Faktorové investování je založeno na překonávání trhu prostřednictvím výběru skupiny akcií podle určité vlastnosti, na základě vybraných kritérií (faktorů). Podle zastánců je tento přístup dobrou cestou, jak dlouhodobě dosahovat zajímavých výnosů. Pro investory je ale prakticky nemožné poznat, které faktory budou fungovat dlouhodobě, a kterým se naopak napříště nemusí dařit.

Ve světě investic totiž není nic statické. David Harding ze společnosti Winton Capital Management to popsal poměrně jasně, když vysvětloval své rozhodnutí obrátit se ke strategiím sledujícím trend. "Žádné finanční zákony neexistují. Mnoho lidí ve finančním byznysu se snaží to brát jako přírodní vědu, jenže tento přístup je mylný," míní Harding.

Je pravda, že za růstem oblíbenosti ETF v poslední době stojí právě smart beta a faktorové strategie. Je ale také pravda, že některé strategie ETF se zakládají spíše na dobře vycházejících zpětných testech, ne na reálných základech. Otázkou tedy je, zda budou tyto strategie tak úspěšné i v delším investičním horizontu, nebo investory zklamou.

Tadas Viskanta ze společnosti Ritholtz Wealth Management popsal chování investorů do ETF poměrně jasně. "Je to podobné, jako kdybychom se snažili projít temnou místností bez toho, že bychom do něčeho narazili. Všichni víme, že budoucnost bude vypadat jinak než minulost, ale je složité odhadovat, v čem se přesně bude lišit. Kvantitativní nebo faktorové investování je v základu sázkou na to, že budoucnost bude stejná jako minulost. Z historie je patrné, že to může nějakou dobu fungovat. Pro investory je ale nejtěžší zjistit, kdy se schémata z minulosti přestanou osvědčovat," uzavírá.

Zdroj: Abnormal Returns