Trh je plný akcií, fundamenty dlouhodobě mají význam
|

Trh je plný akcií, fundamenty dlouhodobě mají význam

Americké akcie, soudě podle výkonnosti indexu S&P 500, jsou na tom letos velice dobře. To ale neznamená, že se daří všem titulům, které tento benchmark sdružuje. Rozdíly mohou být nečekaně velké.

Americké akcie Indexy S&P 500

Index S&P 500 od začátku roku přidává okolo 20 % a drží se poblíž psychologicky zajímavé hladiny 3 000. Ovšem rozdíl mezi nejúspěšnějším titulem (Chipotle Mexican Grill, zhruba +90 %) a tím nejslabším (Abiomed, -40 %) je propastný (veškerá data k 13. září).

Pozitivem je, že okolo 86 % titulů je letos v plusu a jen 14 % akcií ztrácí. Z těchto 14 % je 33 titulů ve ztrátě přes 10 %, 19 akcií je ve ztrátě přes 20 % a 5 společností ztrácí více než 30 %. Mezi ztrátovými jsou přitom i velké a známé společnosti, jako jsou Macy's (-39,7 %), Kraft Heinz (-29,6 %), Halliburton (-23,9 %), Trip Advisor (-23,5 %) nebo Gap (-23,1 %).

Na dalším grafu je vývoj kurzů jednotlivých titulů. Vypadá nepřehledně, což je dáno tím, že se většina akcií pohybuje okolo průměru, zatímco extrémů je minimum.

Ačkoli jsou dané společnosti zahrnuty v indexu S&P 500, jenž je jedním z nejobchodovanějších podkladových aktiv v indexových fondech a ETF, nemusí jim to pomáhat k lepší výkonnosti v porovnání s akciemi mimo index. V této souvislosti si připomeňme přesvědčení Michaela Burryho, že se na trhu s indexovými investičními nástroji tvoří velká bublina.

Pro měření volatility jednotlivých akcií v indexech lze využít rozptyl (dispersion). Vysoký rozptyl znamená, že rozdíl ve výkonnosti mezi nejlepšími a nejhoršími tituly je vysoký, nízký rozptyl znamená, že rozdíly ve výkonnosti jsou malé. Podle společnosti Vanguard se rozptyl za poslední roky, kdy rostou objemy peněz v indexových nástrojích, výrazněji nezměnil. Ukazuje to i graf, kde kromě růstu podílu indexových fondů na celkovém objemu peněz spravovaných akciovými fondy v USA (modrá linie) vidíme také nevýznamnou změnu rozptylu (procento akcií, které byly lepší nebo horší než index Russell 3000 o 10 % a více).

Výkonnost akcií tedy mohou krátkodobě ovlivňovat přílivy peněz do indexových nástrojů, ale u jednotlivých titulů nakonec bude stále záležet na fundamentech, trendech a ziscích, zejména v dlouhodobém horizontu. Doufejme, že to tak je, protože vedle přílivu peněz do indexových nástrojů ovlivňuje dění na akciovém trhu v USA jeden opravdu mocný démon.

Zdroj: A Wealth of Common Sense