Trhy: Atomová krize zažehnána?
|

Trhy: Atomová krize zažehnána?

Finanční trhy se víceméně oklepaly ze slovní přestřelky a řinčení jadernými zbraněmi ze strany KLDR a USA. Na jak dlouho?

Geopolitická rizika Americké akcie Světové akcie Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby

Jaderné harašení mezi Washingtonem a Pchjongjangem v předchozím týdnu vyděsilo investory napříč kontinenty a způsobilo výrazné propady na globálních akciových trzích. Investoři v obavách z vyhrocení konfliktu přesouvali část svých portfolií do bezpečných aktiv. Cena zlata posílila ke svým několikaměsíčním maximům a globální akciové indexy letěly střemhlav dolů.

Uplynulý týden přinesl zklidnění geopolitického napětí a příznivé zprávy z největších světových ekonomik, což motivovalo investory k návratu k akciím. Většina indexů tak umazala ztráty.

Otázkou zůstává, zda poslední vývoj akciových trhů byl pouze krátkodobou podrážděnou reakcí investorů na slovní přestřelku Washingtonu a Pchjongjangu, nebo by budoucí podobné krize mohly zafungovat jako spouštěcí mechanismus pro dlouhodobější korekci cen akcií.

Severokorejskou politickou krizi zvládly z hlediska dění na trzích zažehnat příznivé globální makroekonomické trendy. Růst americké průmyslové výroby, silná dynamika maloobchodních tržeb a nezaměstnanost na historických minimech napomohly rychlému zotavení amerických akciových indexů. Solidní růst HDP v eurozóně a solidní hospodářské výsledky společností zase podpořily evropské akciové trhy.

Výrazné propady vyvolané slovy vyjádřeními Kim Čong-una a Donalda Trumpa ovšem potvrdily, že geopolitické šoky mohou převážit nad pozitivními makroekonomickými nebo firemními impulzy, a zůstávají tak jedním z hlavních rizik pro akciové trhy.

Autorem textu pro deník E15 ze 17. srpna 2017 je analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

Zdroj: E15