Trump nechce silný dolar. Kdo tady manipuluje s měnovým trhem?
|

Trump nechce silný dolar. Kdo tady manipuluje s měnovým trhem?

Americký prezident Donald Trump zveřejnil tento týden tweet, ve kterém se ostře vyjádřil vůči Rusku a Číně. Uvedl, že hrají devalvační hry v situaci, kdy americká centrální banka zvyšuje úrokové sazby. To je podle něj nepřijatelné.

FX Forex (FX) Americký dolar EUR/USD Donald Trump Měny

Tweet je potvrzením toho, že dřívější politika silného dolaru, pokud vůbec kdy byla aplikována, rozhodně není Trumpovou politikou. Do jeho vidění světa ("America First") a ochranářských opatření naopak zapadá spíše politika slabého dolaru a nízkých úrokových sazeb.

Je tedy otázka, kdo je na devizových trzích vlastně manipulátorem. Při pohledu na vývoj hodnoty dolaru rozhodně nelze říci, že by americká měna doplácela na hrátky jiných mocností. Dolarový index za poslední rok ztratil více než deset procent. Pokud se podíváme na vývoj kurzu eura k dolaru, zjistíme, že si společná evropská měna oproti té americké polepšila dokonce o více než patnáct procent.

A horké to není ani se zvyšováním dolarových úrokových sazeb. Tempo jejich vzestupu rozhodně není nijak vražedné, centrální banka si totiž uvědomuje, že by rychlé zvyšování mohlo znamenat rizika jak pro hospodářský růst, tak pro stabilitu finančních trhů.

Pokud se naplní náš výhled, Donald Trump se bát nemusí. Dolar bude podle nás globálně dále oslabovat, přestože sazby centrální banky porostou. Více než dvojí zvýšení sazeb totiž letos od Fedu nečekáme.

Autorem článku pro IHNED.cz z 20. dubna 2018 je Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Zdroj: IHNED.CZ