Tržní hlupáci extrémně věří akciím. Čas na sázku proti nim?
|

Tržní hlupáci extrémně věří akciím. Čas na sázku proti nim?

Takzvané dumb money, tedy běžní (drobní, chcete-li) investoři, aktuálně ve velkém sázejí na další růst cen amerických akcií. V minulosti taková důvěra "hlupáků" (nás všech, až na světlé výjimky, buďme k sobě upřímní) byla následována "trestem" v podobě poklesu cen. Naplní se tato neblahá tržní předzvěst?

Americké akcie Burzovní almanach Kontrariánské investování Ekonomické a tržní indikátory

V minulých týdnech důvěra dumb money překročila 80 % a dostala se mezi 2,3 % nejvyšších výsledků průzkumu v historii a na jednu z nejvyšších hodnot za uplynulých 20 let. V minulosti tak vysoká důvěra investorského retailu v akcie předznamenávala jejich chabou výkonnost v následujícím období (konkrétní čísla jsou v grafu), zejména v době, když se trh nevzpamatovával z hlubokých propadů.

Jiný indikátor, který sestavuje společnost Yardeni Research (Boom-Bust Barometer), klesl na roční minimum v době, kdy akciový index S&P 500 vystoupal na historické maximum. V minulosti to spíše nebylo dobré znamení, ovšem indikátor nebyl příliš konzistentní, pokud jde o další vývoj cen akcií. Celkem solidně ale předpovídal zisky na trhu se zlatem a americkými vládními bondy.

Zdroj: SentimenTrader.com