Týden na trzích podle burzovních grafů: Akciová korekce začala strmým propadem
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akciová korekce začala strmým propadem

Americký akciový trh pokračoval v poklesu, index S&P 500 odepsal za týden 5,16 %. Ve čtvrtek akcie sestoupily více než 10 % pod historické maximum, korekce tedy oficiálně začala.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX Korekce na trzích

S&P 500

Index S&P 500 se po prudkém lednovém růstu ještě rázněji zřítil a vrátil se na hodnoty z loňského listopadu. Propad byl velice rychlý, ačkoli zprávy z ekonomiky a z firemní sféry byly převážně dobré.

Na denním grafu indexu se pokles zastavil nad psychologicky významnou hladinou 2 500, přesněji o zhruba 40 bodů výše, kde je 200denní klouzavý průměr. V pátek index prudce otočil výše a ze ztráty bezmála 2 % se vyšplhal 1,5 % do plusu. Každá akce vyvolává reakci, po prudkých poklesech přicházejí sice mírnější, ale výrazné odrazy výše. Z předchozího supportu 2 700 se stala rezistence. Bude důležité, zda se nad ni S&P 500 dokáže vrátit.

Na týdenním grafu propad nepůsobí tak dramaticky, spíše vyznívá jako uvolnění přetlaku. Překvapila pouze rychlost sestupu cen (stejně jako v květnu 2010, srpnu 2011, srpnu 2015 a lednu 2016).

VIX

Index volatility VIX inverzně k cenám akcií v pátek nejprve o čtvrtinu rostl, aby nakonec 13 % odevzdal. Na týdenním grafu je vidět, že se dostal až na hodnoty z konce srpna 2015. Tehdy se konal razantní, asi pětidenní propad cen akcií, který se v září dorovnal. Momentálně je VIX na maximech z období propadu cen akcií v lednu 2016, také velice rychlého.

Závěr

Pokles cen akcií začal již před olympijskými hrami, letošní únor se tak jistě nezařadí mezi stabilní měsíce. Na denním grafu indexu S&P 500 se propad zastavil na 200denním průměru, na týdenním grafu nad 50týdenním průměrem.

Nikdo neví, zda páteční minimum indexu S&P 500 již bylo minimem aktuálního propadu, jakkoli by to přeprodané podmínky mohly naznačovat. Začne po víkendu další extrémně ztrátový a turbulentní týden? Pravděpodobně ne.