Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie byly opět pod tlakem obchodní války
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie byly opět pod tlakem obchodní války

Americký akciový index S&P 500 odepsal za týden 1,01 %, když investoři hodnotili především nové informace o vztazích USA a Číny a přijali zprávu o začátku procesu, který by teoreticky mohl vést k odvolání prezidenta Donalda Trumpa.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Americké akcie navzdory některým povzbudivým zprávám (například plán na říjnové pokračování jednání o obchodu USA a Číny) ztrácely, žádné drama se ale nekonalo. Hladina podpory indexu S&P 500 v rozmezí 2 950 až 2 960 bodů vydržela, v pátek se pokles zastavil na její horní hraně. Díky cenovému odskoku je ještě silnější support okolo 2 940. Případný pokles pod 2 940 by změnil nastavení denního grafu z býčího až neutrálního na medvědí.

S&P 500: Kdy (už konečně) přijde propad?
Americký akciový trh je na měsíční bázi v plusu a je nadále na dohled historickým maximům. Vzestup na nové rekordy se ale nedaří. Znamená to, že jsou akcie odsouzeny k hlubšímu propadu?
Snaha o impeachment Donalda Trumpa: Problém (spíše) pro svět?
Předsedkyně dolní sněmovny amerického Kongresu Nancy Pelosiová oznámila, že poslanci za Demokratickou stranu budou chtít zahájit proces impeachmentu proti Donaldu Trumpovi, tedy jeho odvolání z funkce prezidenta USA. Svůj postřeh k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

VIX

Index volatility VIX stoupl lehce nad 17 bodů a je nejvýše od prvního zářijového týdne. Dramatický signál navzdory růstu mírně nad klouzavé průměry nevysílá, jeho další růst by ale byl pro akcie jednoznačně negativní. Právě hladina 17 bodů se ukazuje jako hranice mezi optimistickým a opatrnějším výhledem.

Investování: Má omezování ztrát význam?
Investoři by chtěli vysoké výnosy při malém riziku, ale jen výjimečně toho dosáhnou. Jedním ze způsobů je omezování rizika, respektive vlivu volatility, a to diverzifikací. Má to ale z dlouhodobého hlediska význam? A co to vlastně je, ta správná diverzifikace?

Závěr

Září, především jeho závěr a přelom s říjnem, je historicky pro americké akcie nepříznivým obdobím. Index S&P 500 se ale zatím drží nad podstatnou hladinou podpory 2 940, a tak by mohl do výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí vstupovat na relativně vysoké úrovni. Zářijový útok na historické maximum ale nevyšel, a tak je namístě opatrnost.

Na přelomu září a října budou sledovaná hlavně americká makrodata (PMI, údaje z trhu práce), nabitý je i kalendář v Evropě, v Číně po většinu týdne budou státní svátky. Uvidíme, jaké novinky přijdou z politické sféry, závěr uplynulého týdne byl v tématu americko-čínských vztahů ale pro akcie spíše nepříznivý.

Akcie, ropa a dluhopisy v napětí
Americké akcie, dluhopisy a ropa patří k nejsledovanějším tržním instrumentům. A v době, kdy všechny tři plní média měrou vrchovatou, jsou také z technického hlediska na zajímavých úrovních.
Mohou stát akcie za výměnou prezidenta USA?
Prezident USA dostává často příliš mnoho kladných bodů, když se akciím daří, ale i těch záporných, když trh klesá. Skutečný vliv prezidenta na trh přitom není až tak veliký. Mohou ale být akcie faktorem, který ovlivní prezidentské volby?