Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie mají za sebou nejhlubší pád od letošního března
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie mají za sebou nejhlubší pád od letošního března

Volatilita roste a ceny akcií padají. Nervozita v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami a s růstem počtu nakažených covidem-19 udělala své, index S&P 500 za týden odepsal 5,64 %, nejvíce od března.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 rychle klesl k důležitému supportu 3 200 a je necelá 2 % nad ním. Je v zóně 3 400 až 3 200, ve které setrval od poloviny července až téměř do konce srpna a od 7. září do 15. října. Nejbližší rezistence je nyní na 3 400, kde je i 50denní klouzavý průměr a navíc cenový odskok. Na opačné straně je nejbližší a současně také velice důležitý support na 3 200.

Biden, Trump a akcie: Lekce stará čtyři roky
Než ve větším nakoupíte konkrétní akcie v souvislosti s americkými volbami, podívejte se, jak to v uplynulých čtyřech letech dopadlo se sázkami na Clintonovou, respektive Trumpa.

VIX

Index volatility VIX je nad klouzavými průměry a výše než na začátku září, kdy akciový index S&P 500 spadl o více než 10 %. Pro akcie vysílá nyní index strachu jednoznačně nepříznivý signál.

Závěr

Je možné, že index S&P 500 po víkendu zamíří výše. Jedním z důvodů je to, že rychlý propad často vyvolává protireakci. Na denním grafu je navíc zřetelný cenový odskok, který je potřeba zaplnit. Býčí trend sice zatím trvá, ale pokud index nevystoupá nad předchozí vyšší cenu, denní graf přejde do jednoznačně medvědího nastavení.

Zadýchal se technologický akciový býk při běhu do strmého kopce?
Technologie jsou čerstvou krví současné ekonomiky a kráčejí v čele procesu inovací. A jejich silná pozice je cítit také na akciových trzích, kde v uplynulé dekádě stojí v čele mohutného býčího trendu. Jejich spanilá jízda se ale může právě v těchto týdnech povážlivě zadrhnout.

V úterý 3. listopadu vyvrcholí americké prezidentské volby, 20. ledna 2021 pak má proběhnout inaugurace (staro)nové hlavy státu. Po volbách před čtyřmi lety trh první den nejprve ztrácel, pak ale nastal dlouhodobý a silný růst cen akcií. Letošní reakci budeme teprve sledovat, jisté je pouze to, že by Joe Biden v případě svého zvolení byl nejstarším nastupujícím prezidentem.