Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie míří k důležité rezistenci
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie míří k důležité rezistenci

Americký akciový index za uplynulých pět obchodních seancí celkově přidal 3,20 %. Přiblížil se díky tomu nejdůležitější střednědobé úrovni odporu.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Pondělní rally nastartovala týden pozitivním směrem. Index S&P 500 vystoupal nad dvojitý vrchol z konce dubna a z 10. května. Ve zbytku týdne bylo obchodování již klidnější. Index tak zůstává v pásmu 2 700 až 3 000. Spodní hranice je zesílena 50denním klouzavým průměrem, horní tím 200dením.

Pokles ziskovosti firem vs. růst cen akcií: Mohou mít investoři pravdu?
Zatímco ziskovost amerických firem padá, ceny akcií se po březnových výprodejích odrazily a rostou. Vědí snad investoři něco, co zůstává zbytku světa utajeno?

VIX

Index volatility VIX klesl lehce pod 30. Zůstává nad 200denním klouzavým průměrem, a proto pro akcie vysílá přinejlepším smíšený signál.

Proč období vysoké volatility na trzích (možná) teprve začíná?
Pandemie nemoci covid-19 srazila ekonomiku do recese a volatilitu na trzích vystřelila do rekordních výšin. Kolísavost cen akcií již stihla výrazně klesnout, známý hedgeový manažer a bloger Jesse Felder ovšem upozorňuje, že vyhráno ještě není.

Závěr

Index S&P 500 ztrácí od začátku roku 8 % a je stále asi 12 % pod historickým rekordem z února. V pásmu mezi 2 700 a 3 000 se drží již šest týdnů. V novém, o pondělní státní svátek zkráceném obchodním týdnu by mohl přijít test rezistence na 3 000.

Ceny akcií se vyvíjejí do strany, přičemž denní poklesy jsou v průměru menší než růsty. Vyhlídky ekonomiky nejsou příznivé, ocenění akcií také býkům nenahrává, trh ale má tendenci se soustředit na pozitivní zprávy. Vedle toho ovšem opět narůstá napětí mezi USA a Čínou.

Zapomeňte na staré pravdy. Doba (po)koronavirová přeje investorům schopným myslet "out of the box"
Propad cen akcií způsobený pandemií nemoci covid-19 nezasáhl zdaleka všechny podniky. Některé firmy procházejí koronavirovou krizí víceméně nepoznamenané, jiné na ní dokonce vydělaly. To se promítá i do valuací akcií a klade to mimořádné nároky na analytické uvažování investorů.
Otázka za biliony: Končí dlouhodobý akciový býčí trend?
Únorový a březnový výplach na akciových trzích znamenal například v USA oficiální konec klasicky chápaného býčího trendu. Akciový index S&P 500 ztratil třetinu hodnoty a část trhu předpokládala další hluboké propady. Ty (zatím) nepřišly, akcie již přes polovinu ztrát napravily, a tak se naopak spekuluje o možnostech, podmínkách a vlastně i důsledcích (například výrazný nárůst ocenění akcií) dalšího růstu. Skončil opravdu býčí trend, nebo je medvědí období roku 2020 pouze nadechnutím v rámci dlouholetého růstového trendu?
Akcie i dluhopisy v USA od března posílily. Který trh má pravdu?
Trh s dluhopisy a akciemi v USA má někdy tendenci vysílat rozdílné signály. V současnosti oba masivní objemy peněz reagují na společné faktory poměrně logicky a v souladu s tím, čemu se všeobecně říká averze k riziku. Akciový trh vyhlíží špatnou výkonnost především v cyklických odvětvích, trh s bondy do cen zahrnuje obrovský nárůst nezaměstnanosti, který bude držet ekonomický výkon hluboko pod potenciálem, a to se všemi myslitelnými dopady na vývoj inflace.